Aspekty, kterým musí Quique Setien čelit, než se vrátí do Ligy mistrů

Quique Setien s největší pravděpodobností povede Barcelonu v Lize mistrů poté, co se mu podařilo uklidnit situaci v týmu. Trenér Blaugrany však bude čelit novým výzvám. 61letý Setien musí vyřešit některé problémy a opravit chyby, ke kterým došlo po obnovení sezóny, aby tým dobře fungoval a uspěl v soutěži. Jinak by to mohl být Setienův poslední měsíc na lavičce v Barceloně. Výzva je obtížná, protože při hraní pouze jednoho zápasu v kole je míra chyb velmi malá.

V posledních týdnech bylo v týmu hodně kontroverzí ohledně vztahu mezi tréninkovým personálem a hráči. Po zápase s Osasunou sám Leo Messi přímo řekl, že tým funguje špatně. Setienovi se podařilo uhasit oheň související se špatnou atmosférou v týmu a ve hře s Alavésem byla nálada znatelně lepší. Barça se již zaměřuje na výzvu Ligy mistrů, ale to neznamená, že by trenér neměl pracovat na zlepšení vztahů v šatně. Kouč věří, že hráči měli pochybnosti o tom, jak trénovat a připravovat se na zápasy od koučujícího personálu, takže Setien musí najít způsob, jak lépe dosáhnout respektu u hráčů. Katalánci si musí vybudovat silný týmový duch a spolupracovat na souboji s Neapolí. Tým vedený Gennaro Gattusem již v Neapoli ukázal, že to dokážou, a po porážkách v Římě a Liverpoolu není třeba přesvědčovat, jak důležitý je mentální přístup.

Barcelona nemůže protestovat proti Marc-André ter Stegenovi, který zachránil tým více než jednou v této sezoně. Katalánci však dovolují příliš mnoho pod vlastní pokutovou oblastí. Setien musí pracovat se svými svěřenci, zejména na návratu z útoku k obraně, zabezpečení proti protiútokům a obraně křídel. Stopeři Gerard Piqué a Clement Lenglet jsou obecně v dobré formě, ale na boku jsou další problémy kvůli nedostatečné podpoře vedlejších obránců. Obrana je také ztížena častým nedostatkem pomoci druhé linie. Trenér musí především zlepšit týmová řešení a ochranu.

Sergio Busquets a Arturo Vidal, kteří byli nedávno hlavními hráči Barcelony, nebudou hrát proti Neapoli. Setien bude proto muset v obsazení středu pole provést příslušná rozhodnutí. Riqui Puig byl v poslední době v dobré kondici, pronikl do výchozí sestavy, ačkoli nikdy nehrál v Lize mistrů. Návrat Frenkie de Jonga po zranění je také pozitivní zprávou. Setien si také může vybrat Ivana Rakitiče nebo Sergia Roberto, který se objevil častěji ve druhé řadě na nedávných setkáních. Arthur, který je vyloučen z týmu, má minimální šanci na představení, i když může být schopen týmu pomoci.

Během svého funkčního období Setien testoval různá rozestavení, ale teď bude muset najít nejoptimálnější řešení. Pod jeho vedením, Barcelona hrála nejlépe proti Villarrealu, když tým hrál diamant 4-1-2-1-2, s Leem Messim pod Antoine Griezmannem a Luisem Suárezem. Neznamená to však, že toto rozestavení bude nejlepší pro setkání proti Neapoli. Setien má také v ruce další řešení, jako je hraní pouze se dvěma útočníky nebo třemi obránci. Trenér musí učinit co nejlepší taktické rozhodnutí, přičemž musí brát v úvahu i výkonné umělce ve svém týmu.

V posledních kolech se žákům podařilo získat místo v základní sestavě. Jak důležité jsou pro Setiena, bylo prokázáno odmítnutím umožnit jim připojit se k Barceloně B. Za Puiga a Fatiho v Lize mistrů je však mnohem větší odpovědnost a odvážné rozhodnutí. Jeden z veteránů by musel sedět na lavičce, kdyby chtěl Setien vsadit na někoho mladšího. Trenér se potýká s dilematem, ať už v soutěži s Neapolí, která vyžaduje kalkulaci a stabilitu, aby vsadil na Fatiho a Puiga, nebo na někoho zkušenějšího.

Po dobrých zápasech proti Villarrealu a Espanyolu, které daly naději Griezmannově užitečnosti, šlo o špatnou hru proti Realu Valladolidu a zranění. Setien by se proto měl pokusit najít vhodné místo na hřišti pro Griezmanna a vypracovat efektivní mechanismy spolupráce se zbytkem týmu.

Zdroj: www.FCBarca.com
Foto: www.ASEnglish.com