10 kľúčových aspektov, ktoré pomohli Xavimu nasmerovať Barcelonu na správnu cestu

Ubehli len tri mesiace, odkedy Katalánsky klub FC Barcelona prehrala súboj v Lige Majstrov proti Bayernu, Interu a Realu Madrid v Španielskej La Lige. Relevo prináša 10 aspektov, vďaka ktorým tréner Xavi Hernández nasmeroval Barcelonu na správnu cestu.

1. Trpezlivosť a vytrvalosť pri realizácii svojich nápadov
Hoci sa výsledky nedostavili, Xavi Hernández neváhal zotrvať pri svojich nápadov. Nikdy v to neprestal veriť. “V deň, keď budem cítiť, že nie som správny tréner, odídem”, povedal v priebehu októbra. Tréner je jedným z tých, ktorí sú plne oddaný svojim nápadom.

2. Ovládanie šatne
Bývalý kapitán klubu Xavi Hernández veľmi dobre vie, ako spravovať šatňu a nikdy nedovolí toxické správanie. Dáva hráčom priestor, no prostredníctvom terajšieho kapitána Sergia Busquetsa zabezpečuje, aby sa všetci pohybovali rovnakým smerom. Xavi bol vnútorne náročný, ale nikdy verejne nekritizoval žiadneho hráča.

3. Oddaný personál, ktorý venuje pozornosť každému detailu
O neskúsenosti trénerského štábu sa toho popísalo veľa. To ho prinútilo pracovať ešte tvrdšie, aby dokázal preukázať svoje schopnosti. Asistenti Xaviho sledujú každý tréning s maximálnou pozornosťou a vyžadujú intenzitu na každom kroku.

4. Chladná hlava zoči-voči kritike
Ostatní tréneri netolerujú kritiku. Xavi vie, že je to súčasť hry a nebol nervózny. Nie do tlače, keď ho to privádzalo do rozpakov, nie do vnútorného napätia. Tréner Terrassa chápe, že posledná potrebná vec je zvýšiť tlak.

5. Úspech v kritických momentoch
Pri dvoch príležitostiach, keď bol Xavi Hernández v centre pozornosti, tím reagoval dvoma veľmi dôležitými víťazstvami. Bolo to tak vo Valencii a v Metropolitane. Takéto detaily môžu rozhodnúť o osude projektu.

6. Taktická flexibilita
Keď veci nefungovali, Xavi nemal problém skúšať nové veci. Experimentoval s 3-4-3 a používal Pedriho ako falošného ľavého krídelníka. Tento nápad vyradil Madrid v Rijáde.

7. Návrat zranených
Absencie Arauja, Christensena a Koundého zanechali mužstvo otrasené. Teraz, keď sú všetci traja opäť k dispozícii je ešte jasnejšie, aký sú potrebný pre tím, ktorého obrana hra veľmi tvrdo.

8. Optimizmus a dôvera v komunikácii
Koeman a Valverde údajne mali problém so správnou komunikáciou. Xavi prenáša na hráčov optimizmus a pokoj, čo prispieva k správnemu postoju v šatni. Keď musíte byť prísni a napomínať hráčov, ako v predĺžení proti Betisu, tréner s tým neváha.

9. Vnútorná súťaž
Len málo hráčov majú zaručené miesto v základnej jedenástke a boj o káder prináša mužstvu len samé výhody. V minulej sezóne Xavi často nemal na výber, no teraz si miesto v základnej jedenástke musí hráč zaslúžiť.

10. Túžba po úspechu
Väčšina hráčov súčastného kádra toho vo svete futbalu doteraz veľa neurobila. Araujo, Koundé, Balde, Pedri, Gavi, Ansu a spol. môžu získať všetko a ich smäd po tituloch je kľúčový. Po ťažkých rokoch už majú mladí dosť utrpenia a tvrdo pracujú na lepších časoch. Zapojenie skupiny je maximálne.

Zdroj: relevo.com, fcbarca.com
Foto: twitter.com/Ronaldinho