Abecedné zhrnutie roku 2022 FC Barcelona podľa Mundo Deportivo

Novinár Xavier Bosch z denníka Mundo Deportivo zhrnul uplynulý rok v podaní FC Barcelona sloganmi začínajúcimi na písmena abecedy.

A  – Alexia Putellas: 28-ročná kapitánka Katalánskeho klubu FC Barcelona získala svoju druhú Zlatú loptu v rade a to aj napriek vážnemu zraneniu, ktoré si vyžiadalo dlhu absenciu. Na druhej strane Aitana Bonmatí nezískala individuálnu cenu, ale namiesto ceny prevzala úlohu najlepšej hráčky na svete.

B – Balde Veľké prekvapenie tohto roka. Od tretieho ľavého obrancu, ktorý práve postúpil z rezervného tímu, až po hranie na Majstrovstvách sveta za národný tím Španielska.

C – Calhanogla 28-ročný útočník Talianského klubu Interu Milánu, ktorý svojou krutou strelou vyradil Katalánsky klub FC Barcelonu z Ligy Majstrov.

D – Darren Dein Sprostredkovateľ v rozhovorch so Spotify, pre ktorého prezident požiadal o doposiaľ nevídaný potlesk na stretnutí Socios Gathering. Koľko zarába? Nie je známe. Prečo províziu platí Barcelona a nie Spotify? To nevieme ani my.

E – Eintracht Najhorší večer v roku. Nejde ani tak o vypadnutie z Euróspkej ligy, ale o handu Zeleného štvrtka a znesvätenie chrámu culés 40 000 Nemeckými fanúšikmi. A neskôr vyjde na povrch informácia, ako predstavenstvo obviňuje držiteľov pernamentiek z ďalšieho predaja vstupeniek.

F – Fahd Rey Štadión Rijád, kde Madrid vyradil Katalánsky klub v predĺžení v semifinále Špenielského Superpohára. Po zápase prišiel prezident FC Barcelona Joan Laporta do šatne, kde povedal, “Toto je cesta, len musíme vyhrávať.”

G – Gerard Obranca Gerard Piqué sa dostal na titulné stránky kvôli rozhovore s Rubialesom a provízii 24 miliónov libier na presun Superpohára do Arábie a kvôli jeho predčasnému odchodu do dôchodku.

H – Hazzard Fiasko pre Madridský klub Real Madrid, ktorý mal tu česť sledovať víťazstvo Barcelony 4:0 na Bernábeu z lavičky po Aubameyangovom Double a backflipe.

I – Iñaki Peña Brankár z La Masie, ktorý sa konečne vrátil na Camp nou. Počas tohto roka sa mu podarilo debutovať v prvom tíme.

J – Juevesa (Štvrtok) Deň v týždni, kedy sme sa hanbili hrať v Európskych súťažiach v roku 2022. Najhoršie na tom je, že v roku 2023 sme späť v Európskej lige a v tých prekliatych štvrtokoch.

K – Koundé Po lepších a častejšie horších výkonoch Francúzského obrancu Umtitiho, Lengleta a Mathieua konečne dorazil do klubu Francúzsky stredný obranca, ktorý tu môže v klube zahrať veľmi úspešnú kariéru. Momentálne hra na krídle.

L – Lewandowski To najlepšie z roka. To, že chcel hrať za Barcu a že v 19. zápasoch strelil 18 gólov, je niečo magické.

M – Messi Konečne. Už je Majstrom sveta a najlepším hráčom v histórii. Všetci fanúšikovia Barcelony oslavujú, aj napriek tomu, že je to pod hlavičkou PSG.

N – Neymar Prípad DIS je uzavretý o 7 rokov neskôr, keď bol Neymar, jeho rodičia, Rosell, Bartomeu, Barca a Santos oslobodení. Podvod ani korupcia sa nakoniec nepreukázali.

O – Ortega Hádzanársky tréner to mal najťažšie a svoju prácu odviedol najlepšie. Carlos Ortega nahradil Xaviho Pascuala a podarilo sa mu zopakovať triumf v pohárovej Európe. Bravo.

P – Palanca (Páka) Je to metafora roka, ktorá sa stala súčasťou rozprávania. V skutočnosti ide o predaj aktív alebo prevody dlhodobého majetku výmenou za milióny. Samozrejme so súhlasom sócios compromiisarios. Samozrejme len pre niektorích z nich a prostredníctvom online hlasovania.

Q – Quatar Majtrovstvá sveta so 17 hráčmi Barcy sú rekordné. 13 hráčov z La Masie, ďalší dôvod na hrdosť. Zo všetkých sa však ani jednému nepodarilo vyhrať svetový šampionát.

R – Real Madrid “So mnou ako prezidentom Real Madrid nevyhral žiadnu Ligu Majstrov,” povedal Laporta počas predvolebnej kampante. V roku 2022 vyhrali Los Blancos 14. krát Európsky pohár. Okrem toho získali domáce double. Pre Barcu to nemôže byť horšie.

S – Spotify Prvýkrát vo svojej 123-ročnej histórie dala Barcelona svojmu štadiónu komerčný názov. Čiastka, ktorú hudobná streamovacia spoločnosť klubu venuje, nebola ani špecifikovaná. Predstavenstvo zatajuje dôvernosť a odmieta takéto informácie poskytnúť.

T – Torres Za to, čo zaňho zaplatila Barca, City kúpilo Haalanda. Je lepší, ako si ľudia myslia a najmä ako si on sám myslí. Na svojom konte má 12 gólov. Len čo mu nadobudne sebavedomie…

U – University of Salamanca Jesús Gil Manzano, kde vyštudoval enviromentálnu vedu a nikdy nemal odísť, aby sa stal sudcom. V roku 2022 dokončil svoj špeciálny poker s červenou kartou..  Bol tam: Messi, Neymar, Súárez teraz je tu aj Lewandowski.

V – Valencia Súper Barca vyhrala vonku v 94. minúte, v poslednej akcii zápasu. Takéto víťazstvá dávajú tituly.

X –  Xavi Najlepší možný tréner. Má talent na to, aby jednal s tými na čestnej scéne, s hráčmi a novinármi. Navyše má vo vrecku fanúšikov a vedúci tím LaLigy, čo bolo od začiatku aj jeho cieľom. Nech sa mu darí.

Zdroj: mundodeportivo.com, fcbarca.com
Foto: klubfcbarcelona.com