Alexia Putellas vyhrala po druhýkrát za sebou Zlatú loptu

Kapitánka ženského futbalového tímu FC Barcelona Alexia Putellas bola opäť vyhlásená za svetovú hráčku roka. Pred rokom sa Alexii Putellas podarilo toto ocenenie získať, vďaka ktorému sa stala prvou ženou, ktoré toto ocenenie získalo.

Po prevzatí trofeje Kapitánka povedala: Keď som pred rokom vyhrala, povedala som si, že sa musím ešte zlepšiť a slúžiť tímu. Chcela by som sa poďakovať všetkým mojím spoluhráčka, personálu, prezidentovi Jaonovi Laportovi, predstavenstvu, všetkým ktorí v klube pracujú a samozrejme mojej rodine za to, že vždy pri mne stáli a boli súčasťou tejto ceny. Som hrdá, že môžem hrať za Barcu, môj celoživotný klub.”

Vyjadrila sa aj k svojej absencii vďaka zraneniu:Keď som sa zranila, nemyslela som si, že tu dnes budem, ale som hrdá, že som dostala odmenu za všetku tú tvrdú prácu. Veľmi mi chýba hrať a robiť to, čo robím najradšej.”

Už po štvrtýkrát sa udeľuje ocenenie nie len pre najlepšieho mužského hráča na svete, ale aj pre najlepšiu ženskú hráčku na svete. V roku 2018 sa stala víťazkou Ada Hegerbergová a o rok neskôr Megan Rapinoeová z USA. Po zrušení ročníka 2020 kvôli COVID-19 má Alexia na svojom konte rekordné dve víťazstva.

Je vôbec prvou Katalánskou víťazkou či už v mužskej alebo ženskej kategórii. Prvým víťazom Barcelony bol Luis Suárez Miramontes v roku 1960, ďalší víťazi boli Johan Cruyff (1973 a 1974) Hristo Stoitckov (1994), Rivaldo (1999), Ronaldinho (2005) a Argentínčan Leo Messi (2009,2011, 2012, 2015, 2019 a 2021).

Skvelá sezóna
Alexia v predchádzajúcej sezóne odviedla vynikajúce výsledky. Bola najlepšou strelkyňou ligy s 18 gólmi, ocitla sa aj na čele rebríčka UWCL s 11, bola vyhlásená za MVP kontinentálnej súťaže. Tento rok získala aj najvyššie ocenenie Katalánskej spoločnosti Cross Of Sant Jordi, ale žiaľ vynechala Majstrovstvá Európy v Anglicku pre zranenie kolena, ktoré ju stále drží v úzadí.

Zdroj: fcbarcelona.com
Foto: fcbarcelona.com