Ansu Fati: Pred podpisom zmluvy s Barçou som bol na skúške v Reale Madrid

20-ročný útočník Ansu Fati poskytol rozhovor pre denník L´Equipe, v ktorom porozprával o svojom detstve. V rozhovore sa priznal, že pred upísaním sa do Barcelony bol na skúškach v Reale Madrid.

Detstvo
“Keď som mal tri roky, začal som hrať na ulici so svojimi bratrancami. V Guinei-Bissau majú deti túto slobodu prakticky od chvíle, keď začínajú chodiť. Pamätám si, ako ma mama volala na obed. Kedysi sme hrali bosí. Tí, ktorí mali o niečo viac peňazí, mali plastové sandále. Zobrali sme ponožky, zrolovali sme ich tak, aby vznikla lopta a hrali sme. Z času na čas sme si mohli zahrať gumovú loptu.”

Otec
“Nepoznal som svojho otca. Videl som niekoľko jeho fotiek a z času na čas sme si telefonovali, ale to bolo všetko. Vbehol som mu do náručia, keď sme sa stretli na letisku v Seville. Keď som bol dieťa, odišiel sám zarábať peniaze do Európy. Chcel, aby sme mali lepší život. Mohol odísť a zabudnúť na nás, ako to robia ostatní, ale tvrdo pracoval od 06:00 rána do večera, aby sme za ním mohli prísť. Vždy si budem vážiť obetavosť môjho otca. Práve vďaka nemu som tu dnes. Bol profesionálnym futbalistom v Guinei-Bissau a občas cestoval na turnaje do Portugalska. Môjmu bratovi Braimovi a mne vždy hovorí, že náš talent pochádza od neho.”

Adaptácia
“Spočiatku sme veľmi nevychádzali z domu, pretože sme nikoho nepoznali a nepoznali sme miestnu kultúru. Museli sme sa prispôsobiť. Po príchode sme spoznali našich susedov a ľudí, ktorí otcovi pomáhali. Dali nám oblečenie, lebo v zime bola zima a neboli sme vybavení. Do školy som nastúpil dva mesiace po našom príchode. Bol som zapísaný do triedy s deťmi o rok mladšími ako ja, pretože som ešte nevedel po Španielsky. Nevedel som ani čítať, ale rýchlo som sa naučil. Urobil som, čo bolo v mojich silách, pretože som vedel, že ak to neurobím, môj otec sa môže nahnevať. Jedného dňa sme sa s bratom Braimom išli hrať s ostatnými deťmi. Nikoho sme nepoznali a ani oni nepoznali nás. Ale na druhý deň o nás všetci hovorili. Nikto nás nedokázal poraziť.”

La Masia
“Pamätám si, ako som prvýkrát videl La Masiu. Čím sme boli bližšie, tým som sa viac stresoval. Na začiatku som si nebol istý či tam chcem ísť, ale po týždni sa mi už odtiaľ nechcelo! Zariadenia boli veľmi moderné. Bola tam herná izba so stolným tenisom, bialiardom… veci, ktoré som nikdy predtým nevidel. Bol to úžasný zážitok žiť v La Masii a pracovať s výnimočnými trénermi. Naučil som sa hrať v uliciach, potom som sa v Andalúzii zúčastnil futsalových turnajov, kde sa muselo veľa driblovať. V tom čase som súperom rád dával sombréra. Marc Serra, môj prvý tréner v La Masia, ma však rýchlo prinútil uvedomiť si, v akom klube som skončil a že počas zápasov musím súperov rešpektovať. Povzbudzoval ma, aby som strieľal viac gólov a prestal robiť takéto zbytočné prihrávky.”

Madrid
“Pred podpisom zmluvy s Barçou som bol na skúške v Reale Madrid. V tom čase klub nemal sídlo pre svojich mladých hráčov. Po diskusii s otcom sme sa rozhodli, že Barca a La Masia sú najlepšou voľbou pre futbal a moje vzdelanie.”

Prvý tím
“Keď som vošiel do šatne a videl som Luisa Suáreza, Lea Messiho a všetkých ostatných, nemohol som tomu uveriť. Sadol som si bez toho, aby som vydal zvuk. Myslel som si, že je to len jednorazovka, pretože bolo bežné, že spoluhráči z dorastu boli pozývaní do prvého tímu, aby sa doplnil nedostatok hráčov. Ale na druhý deň som bol pozvaný znova.”

Leo Messi
“Po mojom debutovom zápase proti Realu Betis nás Leo Messi čakal v šatni, aby nám zablahoželal k víťazstvu. Keď som sa k nemu priblížil, na moje prekvapenie ma vzal do náručia! Tímový fotograf nás oboch odfotil a Leo to potom zverejnil na svojom Instagrame. Fotka sa samozrejme mnohým páčila a začali ma sledovať. Na telefón som dostával milióny upozornení, bolo to šialené. Na toto gesto nikdy nezabudnem. Budem mu za to navždy vďačný. Túto fotku mám navždy doma. Pamätám si, že Ronaldinho ho na začiatku kariéry trochu podporoval rovnakým spôsobom. To isté urobil aj so mnou. Bol to pre mňa skutočný zdroj dodatočnej motivácie.”

Výber národného tímu
“Pre mňa bol výber Španielska celkom jednoduchý. Vyrastal som v Španielsku, strávil som tam väčšinu svojho detstva moji priatelia a moja kultúra sú Španieli.”

Foto: twitter.com/Barça News BR