El Mundo odhalil požiadavky Messiho na podpísanie zmluvy s Barcelonou v roku 2020

Bývalý kapitán Katalánskeho klubu FC Barcelona Lionel Messi opustil klub v lete v roku 2021. Madridský denník El Mundo opísal proces vyjednávania medzi klubom a futbalistom na základe obsahu s bývalým prezidentom Josepom Mariou Bartomeuom a predstavenstvom Barcelony.

Argentínčan o predĺžení zmluvy mal jasné očakávania. Od klubu vyžadoval 11 podmienok, ktoré vyzerajú následovne:

1. Zmluva do roku 2023 s možnosťou jednostranného predĺženia spolupráce zo strany Lea Messiho.
2. Zníženie platu o 20% pre sezónu 2020/21, návratnosť 10% v zápasoch 2021/2022 a ďalších 10% v sezóne 2022/23 s úrokom 3% ročne.
3. Bonus 10 miliónov eur za podpis zmluvy.
4. Zvýšenie mzdy v prípade zvýšenia dane.
5. Zrušenie výstupnej doložky, ktorá by bola stanovená na úrovni 10 000 eur.
6. Výplaty odloženej odmeny od sezóny 2020/21 plus úroky v prípade ukončenia zmluvy.
7. Vyplatenie nesplatného vernostného bonusu s úrokom.
8. Chata pre rodinu Messiho a Luisa Suáreza.
9. Súkromný let na Vianoce pre celú rodinu do Argentíny.
10. Predĺženie zmluvy Pepeho Costu podľa dĺžky Messiho zmluvy.
11. Barcelona podpisuje zväzok zaplatiť Rodrigovi Messimu (bratovi futbalistu) jeho províziu.

Katalánsky klub FC Barcelona sa s Argentínskym útočníkom Lionelom Messim neskôr dohodla o znížení jeho platu o 30%. Dôvod bol pokles príjmov v dôsledku pandémie. Tých 30% by získal v nasledujúcich sezónach. Právnik k tomuto sa vyjadril veľmi jasne: Úsilie zo strany rodiny je veľké, pretože ich plat výrazne klesá, ale Leo a Jorge to akceptujú pre dobro klubu.” Problém bol však niekde úplne inde. Bývalí prezident klubu Bartomeu odmietal stanoviť znížení odchodovej klauzuly zo 700 miliónov eur na 10 000€. Navyše odmietal aj vyplatenie bonusu vo výške 10 miliónov eur za podpis zmluvy.

Messiho rodine sa táto ponuka klubu vôbec nepáčila, no v klube nakoniec zostal do konca sezóny. Zdalo sa, že v priebehu voľbách sa Messiho vzťah s klubom zlepšil a mohol by svoju zmluvu predĺžiť, no nestalo sa tak.

El Mundo mal získať tieto e-maily, ktoré si strany vymenili na základe dokumentácie a správ, ktoré polícia zhromaždila pri príležitosti škadálu Barcagate. Denník taktiež oznámil, že čoskoro zverejní ďalšie informácie aj ohľadne obrancu Gerarda Piquého a Brazílskeho útočníka Neymara.

Foto: klubfcbarcelona.sk