Frenkie de Jong: Moje čísla mi dodali sebadôveru

Frenkie de Jong bol hosťom kongresu Sports Tomorrow Congress (WOM + N) 2021.

“Raz som sa opýtal analytikov či som dosť rýchly, pretože mi bolo povedané, že som pomalý. To, že som spoznal moje čísla, mi dodalo sebadôveru. Ľudia ma kritizovali, ale údaje tomu odporovali, z čoho som mal dobrý pocit.”

“Nie som futbalista, ktorý vyniká vďaka gólom a asistenciám, niekedy som sa na tom zabával s kamarátmi. Jedného dňa v Ajaxe mi ukázali dáta týkajúce sa taktických aspektov a bol som zaskočený, keď som videl, že som vynikal vo fáze výstavby akcií, ktoré sa končili gólom. S týmito údajmi v ruke som sa mohol spoluhráčom odplatiť za tie ich žarty.”

“Niektorí hráči v tíme nevenujú pozornosť údajom, ale myslím si, že je to prvok, ktorý nám pomáha zlepšiť sa. Po zápasoch či po niektorých tréningoch som sa pýtal na moje čísla a kontrolujem, či to zodpovedá mojim pocitom. Je dobré mať takéto informácie, pretože skutočne ukazujú, na čom ste pracovali.”

“Ako hráči, tak aj agenti budú pri rozhodovaní o výbere ďalšieho klubu čoraz viac zohľadňovať veľké dáta. Pocity hráčov sú dôležité, no údaje vám pomôžu rozhodnúť sa.”

Foto: twitter.com/Barça Universal