Koľko by Barcelona finančne stratila hraním v Európskej Lige?

Katalánsky klub FC Barcelona o dva týždne bude čeliť Bayernu. Prípadná prehra a zápas v Európskej lige by nebola len športová, ale aj finančná katastrofa. Ak chce Barcelona postúpiť, bude musieť zvíťaziť proti Bayernu. Do úvahy by sa brala aj prehra, prípadná remíza Benfici proti Dynamu Kyjev.

UEFA platí za odchod zo skupiny 9,6 milióna eur. Pre porovnanie, finalista Európskej ligy dostáva 10,9 milióna a víťaz turnaja získa 14,9 milióna eur. Treba taktiež zdôrazniť, že trhový fond oboch súťaží je odlišný. Tretie miesto v skupine Ligy majstrov je zisk len 500 000 eur. Každý rok Katalánci predpokladajú vo svojom rozpočte postup do štvrťfinále, čo je príjem 20,2 milióna eur. Takýto balík peňazí nezarobí ani víťaz Európskej ligy. Barcelona naposledy nepostúpila zo skupiny v Lige Majstrov v roku 2001 a jej súperi boli Miláno a Leeds United.

Barcelona k dnešnému dňu zarobila celkovo 56,28 miliónov eur: 34,11 za ranking, 15,64 za účasť skupinovej fáze, 5,6 miliónov za dve víťazstva a 0,93 miliónov za remízu. Po skončení sezóny bude rozdelený aj príjem z marketpool, ktorého suma v sezóne 2019/20 predstavovala 20,474 milióna eur. Katalánci v uplynulom ročníku zarobili 100, 251 milióna eur, a to napriek prehre 2:8 proti Bayernu.

Odmeny za účasť v každej fáze Liga Majstrov a Európskej Ligy:
Osemfinále: 9,6 milióna (Liga Majstrov) vs 1,2 milióna (Európska Liga +0,5 milióna eur za 1/16 finále)
Štvrťfinále: 10,6 milióna vs 1,8 milióna
Semifinále: 12,5 milióna vs 2,8 milióna