Nový „pracovný poriadok“ Xaviho

Diario AS uverejnilo základné pravidlá, ktoré zavádza nový tréner FC Barcelony, Xavi.  Tieto pravidlá odprezentoval v utorok (9.11.2021) v šatni klubu FC Barcelona.

Veľmi jasne zdôraznil, že základné piliere jeho trénerského projektu sú založená na tzv. „poriadku a disciplína.“ Na splnenie týchto požiadaviek predkladá svojim hráčom niekoľko noriem a pravidiel, ktoré platili počas jeho hráčskej kariéry. „Keď existoval poriadok a disciplína, veci vychádzali dobre. Ale keď tu tieto pravidla neboli, všetko skončilo zle.“

1. Hráči sa musia dostaviť ja tréning hodinu a pol v predstihu!
Tréningy sa začínali približne o jedenástej. Doteraz bolo potrebné, aby hráč prišiel pol hodinu, dvadsať minút skôr. Odteraz to bude HODINA A POL! Cieľom je, aby sa hráči v kľude pripravili na tréning a bez stresu sa naraňajkovali. Taktiež využijú tento čas na individuálne rozhovory ohľadom konkrétnych aspektov v rámci ich práce. Kontrolu príchodu bude kontrolovať delegát Carles Naval.

2. Nie len hráči, ale aj PERSONÁL má striktné pravidlá!
Hráči sa majú dostaviť 90 minút pred tréningom a personál (vrátane trénera) 120 minút. Prečo? Aby bolo všetko pripravené na tréning ešte pred tým, ako prídu hráči.

3. STRAVOVANIE!
Hráči budú jedávať výhradne v jedálňach športového klubu. Skončila sa dobrovoľnosť. Od tohto utorka (9.11.2021) sa všetci hráči prvého klubu budú stravovať v jedálňach klubu presne podľa parametrov stanovenými odborníkmi. Správna strava môže predísť zbytočným zraneniam a pomôže hráčovi sa fyzicky lepšie pripraviť.

4. POKUTY!
Tie boli aj za Luisa Enriqueho, aj za Pepa Guardiolu a priniesli ovocie. Ako odišiel Enrique, odišli aj pokuty a spoliehalo sa na to, že futbalisti sú profesionáli a vedia, čo môžu a čo nie. V reálnom živote to ale nefunguje. Poriadok musí byť!

5. Exponenciálne sankcie!
Sankcie sa budú odvíjať geometricky, nie aritmeticky. Tým chceme povedať, že ak príde hráč neskoro na tréning, dostane pokutu 100 €. Ak druhý krát, bude to 200 €. Aritmeticky by to po tretí krát malo byť 300 €, ale geometricky to je 400 €. A týmto spôsobom to pôjde stále dohora. Niektorí hráči, za čias Enriqueho, dostali za sezónu zaplatiť aj 6000 €.

6. Neskorý príchod domov!
Dva dni pred zápasom hráč musí byť doma pred polnocou. Treba brať zodpovedne odpočinok pred zápasom. Na zápas musí prísť v najlepších podmienkach. A jednou zo základných podmienok je prispôsobiť život zápasom.

7. MERITOKRACIA
( termín psychológa M.Younga – úspešnosť každého jednotlivca najviac závisí od jeho osobného výkonu, ktorý je dosiahnutý čisto jeho schopnosťami a úsilím)! To znamená, že len tí najlepší na tréningoch dostanú priestor v základnej zostave. Zvyšok si počká na lavičke, alebo nebude vôbec v zostave na zápas ( osobne to považujem za kľúčový bod).

8. Kontrola mimošportových aktivít.
Každý športovec môže mať aj iné športové aktivity, záľuby, ktoré môžu ovplyvniť tie ich futbalové. Za nimi občas cestujú, venujú im veľa hodín. Nemôžu robiť výlety bez súhlasu trénera.

9. Zákaz rizikových aktivít.
Je koniec vidieť nejakého hráča surfovať, alebo jazdiť na elektrickom bicykli ( waw, tak toto aj mne príde divné. Je to vážne také riziko?). Toto sa považuje za silný priestupok a bol by súdne stíhaný ( ????), keďže sa to považuje za neospravedlniteľné porušenie zmluvy.

10. BYŤ PRÍKLADOM!
Hráči sú základom klubu a mali by ísť príkladom. Všade kde sú, mali by ukazovať hlavne to, že sú súčasťou FC Bacelony a podľa toho sa aj správať.

Zdroj: as.com
Foto: twitter.com/infosfcb