Rozhovor s Andrésom Iniestom

Zdieľať:

Náš všetkými milovaný odchovanec z Fuentealbilly Andrés Iniesta nám nedávno so španielskou Marcou priniesol rozsiahlejší rozhovor. Reč bude aj o jeho novej značke, o jeho plánoch do budúcna, o jeho názore na aktuálnu Barcelonu či o triumfe Lea Messiho v Katare. Prajeme príjemné čítanie.

 

Čo je CAPITTEN?
“Bol to projekt, ktorý som nosil v hlave už dlhšie. Vždy som chcel mať vlastnú značku športového oblečenia či športovej obuvy. Po veľkom množstve práce bola naša značka pred pár mesiacmi dokončená. Snažíme sa odovzdávať hodnoty, ktoré sa mi páčia a ktoré mám rád a ktoré mi pomohli sa dostať k mojim cieľom: tvrdá práca, pokora, skromnosť a odhodlanie. Toto sa snažíme odovzdávať chlapcom, dievčatám a aj dospelým.”

Tieto hodnoty máte spoločné s Vašim priateľom Leom Messim, ktorý nedávno získal v Katare titul majstra sveta. Myslíte, že práve toto Messimu chýbalo, aby bol považovaný za najlepšieho alebo nie?
“Pre mňa osobne nebol titul majstra sveta potrebný na to, aby som Messiho považoval za najlepšieho. Či s titulom alebo bez neho, on bude vždy najlepší. Myslím ale, že človek, ktorý Messiho za najlepšieho nepovažoval už dávnejšie pred majstrovstvami si bude stále hľadať argumenty aby dokázal obhájiť svoj názor. Myslím, že tento titul nie je zaslúžený len pre neho, ale aj pre celú Argentínu kvôli tomu, ako súťažili. Prvý zápas prehrali ale dokázali uniesť aj stále ťažší tlak. Za mňa je Messi zaslúžený šampión.”

Andrés Iniesta y Leo Messi celebran uno de los goles del Sevilla-Barça de la final Copa del Rey 2017/18

Pre mnohých ľudí to boli práve tie najlepšie majstrovstvá. Možno kvôli skvelému finále. Bolo to pre Vás to najlepšie finále, ktoré ste videli?
“Na úrovni gólov a emócii asi najlepšie nebolo. Som ale mladý a nepamätám si všetky, ale inak je asi najlepšie. Na futbalovej úrovni máte na každých majstrovstvách niečo zo všetkého. Tu sa ale hralo viac defenzívnejšieho a brejkového futbalu, ako v iných zápasoch. Malo to tak zo všetkého trochu.”

Keď sa pozeráme na finále a vidíme, koľko úsilia stálo vyhrať majstrovstvá sveta, tak nám príde triumf Španielska v Afrike ešte cennejší.
“Hovorí sa, že ako čas ide, tak nám niektoré veci, ktoré sme dosiahli prídu ešte vzácnejšie. Samozrejme, v histórii je len nejakých 6 alebo 7 tímov, ktoré titul majstra sveta vyhrali, a to niektoré tímy vyhrali titul viac krát. Je to ale niečo veľmi náročné. Ono je veľmi náročné prejsť cez jednotlivé fázy tohto turnaja. Ako nimi prechádzate, tak môžete prísť až do finále, kde ale prehráte a skončíte bez trofeje. Práve pre to tomu dávame takú hodnotu, akú to má a preto musíme tvrdo pracovať a byť čo najlepšie pripravení.”

Víťazstvo je náročné. Vieme, že Španielsko bolo jedným z najväčších kandidátov na zisk titulu majstra sveta. Ako konkurencie schopný vyzeral byť tím Luisa Enriqueho podľa Vás? Dúfali ste vo viac?
“Neviem, či by slovo “dúfať” bolo to najlepšie. Bol som určite presvedčený okolo nášho tímu a veril som v hráčov a v trénera, že sa dostanú veľmi ďaleko. Bohužiaľ, majstrovstvá sú presne o tomto. Ak nemáte svoj deň na to, aby ste prekonali svojho oponenta.. je tu vyraďovacia časť a ste vonku. Každý zápas je veľmi náročný. Určite by sme si priali, aby sme postúpili ďalej, ale slúži to na to, čo príde. Od šampionátu v Juhoafrickej republike cesta nebola ľahká. V Brazílii sme vypadli v skupinovej fázy a v Rusku v osemfinále. Nie je to jednoduché, vyraďovacia časť je veľmi náročná.” 

Je to už niekoľko dní odkedy Sergio Busquets oznámil, že konči s reprezentačnou kariérou a že tieto majstrovstvá budú jeho posledné. Napriek tomu, že bol žiadaný, aby neodišiel a zotrval, svoju reprezentačnú kariéru zanechal. Prekvapilo Vás toto rozhodnutie?
“Neprekvapilo, pretože mám s ním stále dobrý vzťah a rozprávame sa o veľa veciach. Navyše kvôli veku a kvôli zmenám, ktoré v reprezentácii prebiehajú som si ani ja tam nevedel predstaviť sám seba hrajúceho v budúcnosti. Do toho momentu bol Busi dôležitý hráč a ťahúň reprezentácie a následne aj jej kapitán. Myslím, že do svojho posledného dňa poskytoval úroveň pre svojich spoluhráčov.”

Pri návšteve reprezentačného tímu v Katare ste sa stretli aj s Pedrim. Stretli ste sa s ním už niekoľko krát. Kanárčan Vám vyjadril svoj obdiv. Ste jeho idol. Ako prebehlo vaše stretnutie?
Niekoľko krát sme sa spolu bavili. Chcel som mu dať vedieť, že v prípade, že by potreboval pomoc, tak som tu pre neho. Myslím, že kvôli týmto porovnávaniam a pre dôvod, že je práve v Barcelone mu dokážem pomôcť. Je pekné byť niekoho mentorom, obzvlášť pre takého hráča s takým potenciálom, aký má Pedri. Rozprávali sme sa a potom som mu zaželal veľa šťastia. Je to úžasný chlapec s brutálnym talentom. Ak sa bude držať pokory, pracovitosti a bude sa chcieť zdokonalovať a učiť, bude raz z neho ťahúň svojho tímu.”

Stále máte zmluvu s Vissel Kobe na jednu sezónu. Rozmýšľate, ale, čo bude po vypršaní tejto zmluvy?
“Sú dni, kedy nad tým premýšľam a kedy nie. Som, ale, trochu rozídený, pretože stále sa cítim ako futbalista a chcem hrať. Stále si užívam tréningy a rád pomáham mojim spoluhráčom. Robím to rád a starám sa o seba. Uvidíme, čo sa stane. Teraz začnem novým kalendárnym rokom a uvidíme, ako to pôjde. Neviem čo sa ale stane v budúcnosti. Celkovo by som rád získal trénerský titul a robil ďalšie veci ale neviem, či budem ďalej trénovať. Rád by som trénoval v iných aspektoch.”

Veľa ľudí sníva, že budete na lavičke spolu s Xavim. Preniesť vaše legendárne duo z ihriska na lavičku. Je to možné?
“Je to veľmi ťažké. Fanúšikovia si to predstavujú, lebo nás videli ako hráčov a boli sme šťastní. Bolo by to pekné a dobré, no je to komplikované. Xavi je už tréner a ja futbalista. Je to ťažko zrealizovatelné. Dôležité je, že si robí svoju robotu dobre a Barca je späť tam, kde aj byť má. 

Aké by to bolo byť opäť šampiónom.. Myslíte si, že tento rok Barcelona vyhrá titul?
“Verím, že túto sezónu sa im to podarí. Padlo to, sice, v Lige Majstrov ale participovali v iných súťažiach. v La Lige je Xavi už dostatočne klasifikovaný a stále má pred sebou ešte veľa zápasov. Verím, že sa mu podarí titul vyhrať.”

Horizontal

Myslíte si, že liga bude len medzi Realom Madrid a Barcelonou alebo prídu na scénu iné tímy, ktoré s nimi budú súperiť?
“Oni dvaja budú bojovať až do konca. Tiež je tu Real Sociedad, či Real Betis.. ale La Liga nie je vôbec jednoduchá. V tej súťaži je vysoká úroveň. Barcelona je teraz hore a musí si udržať svoju úroveň na rok 2023.”

Čo by ste vo svojom osobnom živote chceli od roku 2023?
“Zdravie. Zdravie, aby som mohol robiť veci, ktoré ma robia šťastným a aby som bol schopný si ich užívať. A tiež zdravie mojej rodine.”

A v živote profesionálneho športovcu?
“No, málo. Aby som bol zdravý a schopný trénovať, hrať a pokračovať s užívaním si futbalu. Kým to je, futbal je moja vášeň a budem sa snažiť si ho užívať čo najviac to pôjde.”

A čo by ste chceli od roku 2023 ako culé?
“Že Barcelona získa tituly, ktoré má pred sebou. Bola by to ambiciózna výzva. Dúfam, že sa to splní.”

zdroj: marca.com
foto: instagram-andresiniesta8, sport, mundodeportivo.com

Ronald