Samuel Umtiti terčom diskriminácie

Náš hráč na hosťovaní Samuel Umtiti si v stredu na domácom zápase proti Laziu Rím vypočul rasové útoky od hosťujúceho sektoru. Dôsledkom boli slzy a prerušený zápas. Prezident FIFA volá po umlčaní.

Samuel Umtiti pôsobí v talianskom Lecce na hosťovaní z Barcelony od minulého leta. Jeho tím sa drží na 12. priečke v Serii A pred Empoli, no z posledných 10 zápasov vyhral Samuelov tím len 4. Včera si však Lecce spravilo chuť výhrou proti často kontroverznému Laziu z Ríma, no aj napriek výhre Samuel Umtiti a jeho 21-ročný spoluhráč Lameck Banda sa, veru, z 3 bodov netešili až tak.

Už v prvom dejstve stretnutia si fanúšikovia rímskeho klubu neodpúšťajú skandovať rasistické pokriky, no zatiaľ bol cielený Umtitiho spoluhráč Banda. Až v druhom dejstve zápasu hlavný arbiter Livio Marinelli prerušuje zápas, keďže rasistické pokriky z tábora hostí neutíchajú. Práve naopak, zintenzívňujú sa a cielia aj na nášho hráča na hosťovaní Samuela Umtitiho. Hlásateľ domáceho štadiónu Lecce následne opakovane vyzýval fanúšikov Lazia Rím, aby s týmito nemiestnymi urážkami a pokrikmi skončili, no aj napriek tomu si 29-ročný francúz na hosťovaní nepraje, aby sa zápas prerušoval. Zápas sa končí 2:1 v prospech domáceho Lecce, no Samuel Umtiti opúšťa ihrisko štadióna Via del Mare v slzách, no je zároveň vyprevádzaný búrlivým potleskom vo forme “standing ovation” fanúšikmi Lecce.

Po zápase sa k tejto nepríjemnosti vyjadril aj samotný prezident FIFA Gianni Infantino prostredníctvom svojho instagramového účtu následovne:

“Zakričme to jasne a hlasno: NIE RASIZMU! Nech veľká väčšina fanúšikov, ktorí sú dobrí ľudia, sa postaví a umlčí všetkých tých rasistických raz a navždy!”

Infantino anuncia un Mundial de Clubs de 32 equipos a partir de 2025

Musíme, bohužiaľ, smutne konštatovať, že aj napriek tradičným klubom, legendám a atmosfére, ktorú nám taliansky futbal prináša, nám často prináša aj takéto momenty, ktoré sú jeho smutnou súčasťou už niekoľko desaťročí. Lazio je v tomto odvrátenom “odbore” asi najčinnejším klubom z celého Talianska a niekoľko krát už bolo futbalovými asociáciami penalizované za šírenie rasizmu či fašizmu z radov svojich fanúšikov priamo na zápasoch. Ku príkladu ultras skupina Lazia nazývaná “Irriducibili” má niekoľko fanúšikov s konexiami na silne pravicovo orientované politické organizácie či strany, ktoré siahajú až do 70tych rokov minulého storočia.

zdroj: Reuters.com, France 24.com, Instagram/Gianni Infantino – FIFA President

foto: Mundodeportivo.com (2)