Tri oblasti, ktoré by mohla Barcelona pod Xavim ešte zlepšiť

Po pätnástich mesiacoch pôsobenia Xaviho Hernándeza vo funkcii trénera FC Barcelona odviedol skvelú prácu. 42-ročný Xavi Hernández, ktorý prevzal vedenie v čase, keď sa klub v minulej sezóne nachádzal v strede tabuľky, dokázal vypracovať Blaugranu na adeptov na titul.

Katalánsky klub FC Barcelona sa v tejto sezóne La Ligy nachádza na vrchole tabuľky s päťbodovým náskokom pred hlavným rivalom Realom Madrid a k tomu má zápas k dobru. V tejto aktuálnej sezóne sa im dokonca podarilo už aj zodvihnúť prvú trofej Xaviho éry, kde Katalanci zvíťazili vo finále Supercopy proti rivalovi Realu Madrid. Katalánci sú taktiež v boji o trofej Copa del Rey.

Jedine zakopnutie bolo zatiaľ vypadnutie z Ligy Majstrov UEFA v minulej aj v tejto sezóne.

Aj keď pôsobenie Xaviho Hernándeza v klube prináša veľa pozitív, stále tu zostáva niekoľko oblastí, ktoré Barcelona potrebuje zlepšiť, aby dosiahla slávne vrcholy minulosti.

1. Zakončovanie zápasov
Jedným z najhlavnejších problémov, ktorým Katalánsky klub v tejto sezóne čelil je fakt, že pre hráčov je ťažké streliť druhý gól. Katalánci často videli, ako ich úrovne klesajú v zápasoch po prevzatí vedenia alebo v druhom polčase.

Dokonca sa k tejto téme vyjadril aj samotný tréner klubu. “Chýba nám agresivita pred bránou. Nakoniec vyhrávaš 1:0 a na konci súperi majú šancu. Tejto výhody sa nemôžeme vzdať. Je to od nás dobrý zápas, ale vyzerá to tak, že sme skórovali prvý gól, a to je všetko. Musíme ísť na 2:0″, povedal Xavi Hernández po víťazstve proti Realu Sociedad.

2. Góly spoza šestnástky
Odkedy 42-ročný Xavi Hernández prevzal tím, zdôrazňoval, že jeho hráči musia riskovať a čoraz viac sa snažiť strieľať na bránu spoza šestnástky.

Hráčom Blaugranas sa spoza šestnástky v aktuálnej sezóne podarilo streliť iba jeden gól.

Priame kopy sú pre hráčov ďalším problémom. Od čias nášho bývalého Argentínskeho kapitána Lionela Messiho sa hráčom nepodarilo streliť ani jeden gól z priameho kopu. Naposledy gól padol proti Valencii v máji v roku 2021 pod zásluhou spomínaného Lionela Messiho.

3. Organizácia hráčov/Rotovanie
Toto je oblasť, na ktorej bude musieť popracovať samotný tréner a nie hráči. Barcelona ma prehľadnu súpisku, ktorá ma k dispozícii takmer dvoch hráčov na rovnakej pozícii, no tréner to nie vždy využije najlepšie.

Veľmi veľa hráčov v klube nedostalo dostatok príležitosti, aby ukázali svoj skrytý talent. Hráči ako Eric Garcia, Franck Kessie a Ansu Fati nedostali dostatok príležitosti na to, aby sa dostali do tempa a rytmu.

Z pohľadu trénera je pochopiteľne, že najlepšie riešenie je nehrabať sa v tom, čo funguje správne, ale je potreba sa vyhnúť ďalším nepokojom či frustrácii v kádri.

Zdroj: barcauniversal.com
Foto: sport.es