Tŕnistá cesta Lea Messiho k zlatu

Zdieľať:

Bude to už 48 hodín, od kedy náš odchovanec a najlepší hráč histórie Lionel Andrés Messi prepísal históriu, splnil si svoj sen a úplne pochoval večnú debatu o tom, kto je futbalový Boh.

Po zápase, pri ktorom určite nie len jeden z nás šedivel a dokusal si nechty do krvi sme tak mohli byť svedkami najkrajšieho momentu vo futbalovej historickej knihe. Lionel Messi vo svojich 35 rokoch až na tabuľku strelcov suverénne ovládol Mundial a zaslúžene už táto zlatistá trofej pristála v Buenos Aires. Ešte pred 18 timi mesiacmi bol však náš malý veľký hrdina terčom posmeškov, urážok a zatracovania nie len jeho neprajníkmi, ale aj fanúšikmi Argentíny. Dnes si to pekne rozoberieme…

Ak budeme brať do úvahy len seniorskú reprezentáciu, tak Leo Messi sa pred rokom a pol mohol pýšiť len zlatom z Olympijských hier v Pekingu ktoré vyhral v roku 2008. Vtedy 21 ročná La Pulga zaznamenala na tomto turnaji len 2 góly a vo finále si vtedy ešte mladí Albicelestes ako Leo MessiAngel Di María, Ezequiel Lavezzi alebo Sergio Agüero poradili s Nigériou. Bol to, ako vždy, práve Angel Di María ktorý jediným gólom rozhodol o finále v Pekingu. Sám Leo možno nevedel, no v skutočnosti sa mal vtedy v Pekingu posledný krát dotknúť zlata v belaso – bielom drese na ďalších 13 rokov.

Môžeme cúvnuť ešte rok dozadu a spomenúť si na prehraté finále Copa América proti brazílskym kanárikom vo Venezuele. Leo Messi si však aj tu našiel drobné utešenie v podobe obdržania ceny pre najlepšieho mladého hráča turnaja. Leo bol však ešte vtedy len nenápadný ale zároveň nesmierne talentovaný mladík, ktorý pár týždňov pred fiinále ešte len oslávil 20 rokov a teda, prirodzene, nebol vinený z tohto neúspechu on. Naopak, Argentínci v ňom aj vďaka tomuto turnaju začali vidieť viac a viac božského Diega Maradonu.

Spomenuli sme argentínsku modlu z 80-tych rokov? Práve v roku 2010 sa cesty mladého a vtedy ešte vlasatého Lea a božského Diega stretli. Diego Maradona sedel na lavičke Albicelestes počas legendárneho Mundialu v roku 2010. Kým v Nemecku 4 roky skôr bol Messi rád za každú minútu, tu už z neho bol pilier argentínskeho základu. Leo bohužiaľ na Mundiale v roku 2010 neskóroval, no pripísal si jednu asistenciu. Výbuch a plač Argentíny prišiel vo štvrťfinále, kedy Nemecko zničilo Argentínu na lavičke s Maradonom 40. Messiho detský sen musel počkať. Minimálne ďalšie 4 roky.

Medzičasom sa pre Messiho naskytla výborná príležitosť. A to vyhrať Copu Americu vo svojej rodnej krajine. V roku 2011 Copu hostila Argentína a Messi začínal byť čo raz väčšou rezonáciou. Bohužiaľ tím už vtedy trénera Sergia Batistu skončil v skupine druhý a zachránila ho len výhra nad Costa Ricou. Púť Argentíny sa však skončila vo štvrťfinále až po penaltovom rozstrele proti Uruguayu Luisa Suáreza. Tento šampionát však bol už zlomový. Messiho popularita bola vyššie a vyššie a to znamenalo, že si to La Pulga aj poriadne odskákala. Prakticky všetky negatívne ohlasy znejúce z Buenos Aires po nepodarenej Cope padali len na Messiho. Niečo si odniesol, samozrejme aj tréner Batista, Javier Zanetti či Carlos Tévez, no koncentrácia hanoby, zahadzovania a kritiky padala na vtedy len 24-ročného Messiho. V tomto období môžeme vidieť prvé názory, že Leo Messi nie je schopný hrať za Argentínu.

Po 3 rokoch tu má Messi opäť zlatú šancu. Majstrovstvá sveta hneď za rohom v Brazílii. 28 rokov ubehlo od veľkolepej šou Diega Maradonu a 27 ročný Messi môže zmiesť kritiku a vyrovnať sa svojmu idolovi. Argentína poráža Bosnu a Hercegovinu, Irán aj Nigériu a Messi končí skupinu s krásnymi 4 gólmi. V osemfinále sa Argentína stretáva so Švajčiarskom a Di María s jediným gólom a s Messiho asistenciou posiela Argentínu do štvrťfinále. Vo štvrťfinále Albicelestes gólom Higuaína prechádzajú do poslednej 4-ky, kde si ich počká Holandsko, no Argentína po penaltách postupuje do finále. Messiho delí už len 90 minút od toho, aby sa v 27 rokoch stal majstrom sveta. V predĺžení však nastupuje žolík Mario Götze a v momente je po belaso-bielo-zlatom sne. Messi si odnesie cenu pre najlepšieho hráča turnaja, no terčom kritiky je opäť z 90 percent Leo Messi. Napriek všetkému. Ba čo viac, ku kritike sa pridáva aj Leov idol Maradona. Ak doterajšia kritika Messiho nezrazila na kolená, tak toto už hej.

Možnosť na menšie vykúpenie prichádza až v roku 2015 a 2016. Copa America 2 roky po sebe, výborná šanca pre Albicelestes. Argentína vo vyraďovacej fáze prechádza cez Kolumbiu a Paraguay, no vo finále narazí na Chile. Finále príde až na penalty po ktorých sa však raduje La Roja. Messi si mohol odniesť opäť cenu pre najlepšieho hráča turnaja a na penaltovom rozstrele si svoju úlohu aj splnil ale hádajte, kto si to opäť . Higuaín, ktorý nepremenil penaltu? Nie. Ever Banega? Nie. Bol to zas a znova Leo. V roku 2016 to bola takmer totožná rozprávka. Leo Messi sa stal počas šampionátu najlepší strelec argentínskej reprezentácie, dotiahol svoj tím k finále kde sa opäť stretli s Čile. Tento krát však Messi zaváhal a penaltový rozstrel sa nepodaril ani jemu. Argentína v slzách, Messiho dresy horiace v krbe či v ohniskách a Messi v emóciách končí kariéru. Argentína už ďalej pre neho nie je bezpečná a prívetivá.

Messi však ešte v tom istom roku zmení svoje rozhodnutie a do reprezentácie sa vracia. Na jeseň roku 2017 hattrickom proti Ekvádoru posiela biednu Argentínu na Mundial do Ruska a Messi je v sekunde milovaný. 31 ročný Leo má zrejme poslednú šancu na to, aby vrátil zlato späť do Argentíny. Tím Jorge Sampaoliho vyzerá silno, no na ihrisku to je iná hudba. Neprípustná remíza 11 s Islandom potvrdzuje, že Argentína možno sama nevie, čo na danom šampionáte hľadá. Následný výbuch proti Chorvátsku 30, no na poslednú chvíľu vykúpenie s Nigériou, kde Messi zaznamenal svoj jediný gól na šampionáte. V osemfinále sa však cesta opäť končí. Po síce dychberúcom zápase proti Francúzku, kde Messi nahral 2 asistencie sa Argentína vracia domov. Messi je terčom nenávisti, posmechu a opäť je vraj kompetentný za úbohý šampionát.

Messi cabizbajo con una Argentina decepcionante

Behom roku však prebehlo v argentínskej repre viacero zmien. Prišli noví hráči a aj nový tréner. Argentína vyzerala lepšie, zdravšie, no stále sa nedalo hovoriť o útočení na najvyššie priečky. V roku 2019 skončila Argentína na Cope tretia, k tomu bolo Messimu vypadnutie okorenené červenou kartou po konflikte s čilským záložníkom Garym Medelom. Medzi rokom 2019 a 2021 sa však niečo stalo. Argentína mala hostiť Copu Americu, tak, ako aj v roku 2011, no kvôli pandemickej situácii bol šampionát presunutý na rok 2021 do Brazílie. Argentíne zobrali šampionát a prihrali ho do zeme ich najväčšieho rivala. Motivačný faktor? Jednoznačne.

Argentína sa behom roka stala monštrom. Stala sa tímom, ktorý mal nezlomnú vôľu a neomylnosť na svojich nohách. Messi si privlastnil celý šampionát a to vo všetkých atribútach. 14. júla 2021 sme my – stredoeurópania – o druhej hodine ráno videli to, po čom sme prahli spolu s La Pulgou. Messi historicky poprvý krát zdvihol trofej nad hlavu za svoju rodnú krajinu. Symbolicky, proti Brazílii na Maracane pod sochou Ježiša Krista v Riu de Janeiru.
O 18 mesiacov neskôr si Messi pripísal na konto aj Fnalissimu proti Taliansku a konečne aj titul majstra sveta. Futbalová rozprávka, ktorá nemohla skončiť lepšie. Futbalová rozprávka, pri ktorej sme mali tú česť byť. V 35 rokoch je tak Messi oficiálne majstrom sveta a futbal je v rovnováhe.

Zdroj: sofascore.com, whoscored.com, Bleacher Report Football.com, Klub FC Barcelona.sk
Foto: mundodeportivo.com, sport.es

Ronald