Xavi: Chcem aby Lewandowski vyhral Pichichi

Xavi sa včera zúčastnil tlačovej konferencie pred dnešným večerným zápasom. Veľká pozornosť sa venovala najmä incindentu s Viniciusom.

Vinicius
„Vinícius? Žiaľ, stále existujú prípady rasizmu. Akýkoľvek prejav rasizmu, ako ten, ktorý sme videli voči Viníciusovi, musí byť odsúdený. Nemyslím si, že Španielsko je rasistické, ale došlo k prejavom rasizmu a to je to, čo treba odsúdiť a vzdelávať ľudí. Musíme byť príkladom pre spoločnosť, ale ak ste v prostredí, kde vás urážajú, je veľmi ťažké byť príkladom a nerozčuľovať sa, a to je to, čo sa stane Viniciusovi. Vo všeobecnosti sa bohužiaľ vyskytli prípady rasizmu a je škoda, že sa tieto veci dejú v roku 2023, je smutné a nešťastné, prejavovať akýkoľvek akt rasizmu v akejkoľvek oblasti alebo s akýmkoľvek hráčom, tu nie sú žiadne štíty, ide o ľudí a musíme odsúdiť každý čin ako ten na Mestalle s Viniciusom.  Musíme pohnúť vpred a posilniť sa, aby sme odstránili rasizmus.”

Prehra
„To, čo sa deje, je, že ten, kto má najväčšiu potrebu vyhrať berie výsledok. Zajtra vyhráme a d chceme skončiť s dobrým pocitom.”

Príchody
„Zaťažuje nás ekonomická a fair play situácia. Chceme však čo najviac posilniť tím, aby sme boli konkurencieschopnejší a ašpirovali na všetky tituly a povzbudili ľudí, aby prišli na Montjuïc.Pravý obranca nie je prioritou číslo jeden. Busquets odchádza a je evidentné, že v budúcej sezóne potrebujeme defenzívneho pivota na vysokej úrovni. Odchádza rozdielový hráč, odchádza kapitán. Ale sú tu aj iné priority.”

Kounde nie je v nominácii
„Kounde má odohratých veľa zápasov, príde čas, keď si telo povie dosť. Je to svalová únava, nič viac.”

Rasizmus
„Futbal je jediný šport, v ktorom sa zdá, že urážky boli normalizované. To sa v iných profesiách nestáva, prečo to musíme riešiť my futbalisti či tréneri? Musí to prestať. Je čas povedať DOSŤ. Keď sa to stane, ako problém ktorý sa stal s Viníciusom, musíte zastaviť zápas a ísť domov
Nezáleží na drese, Vinicius je človek, nie je to len futbalista Madridu je to v prvom rade človek, musíte brániť každého futbalistu bez ohľadu na klubové farby“.

Pablo Torre
„Pablo bude mať minúty isté a futbalisti, ktorí hrali menej dostanú príležitosť. Všetci dobre trénovali a na nikoho sa nemám sťažovať, je čas venovať minúty tým, ktorí mali menej príležitostí.“

Messi
„Je to vo vzduchu, závisí to od mnohých vecí. Viac nemôžem povedať, je to úžasný futbalista, som s ním priateľ a uvidíme, či sa to podarí alebo nie, veľa to závisí od jeho vôle.”

Nové kontrakty
“Mateu opäť pracuje ako vždy a každý deň nás informuje. Budeme sa snažiť čo najlepšie plánovať, aby bola budúca sezóna čo najlepšia.“

Ansu
Ansu Fati? Plánujeme a so žiadnym hráčom nie je nič rozhodnuté. Uvidíme, čo urobíme a ako hlboko môžeme posilniť tím.”

Kapitán
„Nebojím sa, Ter Stegen je dobrý vodca, Araújo je dobrý vodca, Koundé tiež. Gavi môže byť kapitánom Barcelony, Pedri tiež. Lewandowski je kapitánom bez pásky. Sergi Roberto zostáva a Jordi Alba. Príliš ma to neznepokojuje.”

Deco
„S Decom mám priateľský vzťah, nestratili sme ho odkedy sme boli spoluhráči a momentálne nie je nič oficiálne. Kým nebude nič oficiálne, nechcem nič hovoriť.”

Ďalšie ciele
“Chcel by som, aby Lewandowski vyhral cenu Pichichi a Ter Stegen cenu Zamora a boli sme tímom s najmenej inkasovanými gólmi v histórii La Ligy.”

zdroj: Marca/BarcaTV

foto: Twitter FCB