Xavi: Frenkieho mám rád ale je tu ekonomická situácia klubu

Prinášame vám tlačovú konferenciu Xaviho Hernandeza pred dnešným zápasom proti Getafe.

O súperovi
“Myslím si, že majú skvelú sezónu, sú konkurencieschopní a prejavujú veľa charakteru a agresivity. Sú veľmi priami so systémom 3-5-2 a potrebujú bod, aby boli v bezpečí pred zostupom. Bude to ťažký zápas. Musíme byť lepší ako proti Celte. Na druhé miesto stačí aj bod, ale urobíme všetko pre to, aby sme získali všetky tri.”

Araujo
“Chce hrať. Po náraze nestratil vedomie v žiadnom bode, takže je to dobré znamenie, ak chce byť zajtra s tímom. Veľmi si vážim jeho odhodlanie.”

O nadchádzajúcich prestupoch
„Situácia, v ktorej sa klub nachádza, je prvoradá. Mám dôležitú úlohu v rozhodovacom procese. Ale sme závislí od ekonomickej situácie. V najbližších dňoch zhodnotíme, kde sme, aby sme mohli začať plánovať ďalšiu sezónu.“

Frenkie de Jong
“Je to pre mňa veľmi dôležitý hráč a bol tu pravidelným štartérom, okrem prípadov, keď sme ho striedali, aby sme mu poskytli dostatočný oddych. Ale potom je tu ekonomická situácia klubu, ktorá sa netýka len Frenkieho, ale všetkých. Mám ho ako hráča veľmi rád, ale budeme musieť konať v súlade s požiadavkami ekonomickej situácie.”

Prestupové ciele
„Hovoríme o mnohých možnostiach, ale stále sme nesplnili náš cieľ skončiť na prvom mieste. Zostávajú odohrať dva zápasy, ktoré musíme dohrať. Potom bude čas na plánovanie a rozhodnutia.”

Lewandowski a vek
„Schválil som podpis Daniho Alvesa, ktorý má 38 rokov. Nejde o vek, ale o výkon. Hráči sa vedia o svoje telo postarať a udržať ho v prevádzke na vysokej úrovni. Na svete je ich veľa. Ibrahimović, Modrić, Dani atď. Vo veľkých kluboch sú stále na vysokej úrovni. Messi a Cristiano tiež. Vek nie je najdôležitejšia vec.”

Základňa tímu
“Barça potrebuje dvoch hráčov na vysokej úrovni na každej pozícii. V súčasnosti tento luxus nemáme, keďže niektoré pozície nie sú dobre pokryté. Preto musíme v prípade zranení experimentovať. Určite sú veci, ktoré treba zmeniť, čo je normálne.“

Výkon mužstva
“Môžeme sa zlepšiť. Vo februári a marci sme boli veľmi súťaživí a hrali sme dobrý futbal. Mužstvo sa bavilo, no forma sa v poslednom čase trochu zhoršila. Musíme byť zodpovednejší v držaní lopty a tlačiť z nej. Aby sme sa priblížili k našim cieľom, musíme podávať lepšie výkony.”

Žiadne tituly
„Nepriblížili sme sa dostatočne, aby sme boli konkurencieschopní. Je tu pocit frustrácie z toho, že sme boli tak blízko v Európskej lige a La Lige. Nakoniec sme sa však nepriblížili konkurencii s Madridom. Nedokázali sme stiahnuť rozdiel a to im pomohlo k titulu. Musíme sa hodnotiť, byť sebakritickí a zlepšovať sa. Dôležité je dokončiť sezónu s dobrými pocitmi.“

Podpis gólového útočníka
„Opäť nie je čas o tom hovoriť. Keď budú splnené ciele, porozprávame sa. Klub si je vedomý očakávaní. Správna rada bude požadovať tituly a my sa musíme zlepšiť, aby sme to dosiahli.”

Nico
Nico je dôležitý, je to hráč pre budúcnosť a dáva nám veľa možností v strede.”

Ľavý obranca a Balde
“Veľmi si ho vážime. Zajtra určite pomôže. Veríme, že má potenciál na zlepšenie a že môže ponúknuť oddych Jordimu Albovi. Na každú pozíciu však potrebujeme konkurenciu. Dvaja hráči na pozíciu sú pre mňa základ.”

O stratách
„Hovorili sme o zápasoch a veľa sme ich analyzovali. Potrebujeme väčšiu zodpovednosť na lopte. Hrať dobrý futbal znamená nestratiť loptu. Dosť našich rozhodnutí na ihrisku nie je dostatočne rýchlych.”

O Adamovi
„Rozhodneme sa, čo robiť, keď bude známa ekonomická situácia. Bol dôležitou súčasťou tímu, ale musel súťažiť s Ferranom a Ousmanem. Hral, keď mal lepší výkon ako Dembélé. Ide o výkon a dynamiku.”

Rovnováha medzi mládežou a veteránmi
„Nie je to také dôležité. Podpisujeme hráčov, aby sa zlepšili. Samozrejme, vek vám prináša zrelosť, ale potom môžete získať chlapcov ako Gavi, Nico, Eric alebo Ferran. Vystupovali na tých najväčších pódiách. Aj veteráni stále dosahujú štandardy. Ako som povedal, vek nie je najdôležitejší, ale pri plánovaní budúcnosti naň hľadíme.

zdroj: Marca.com/BarcaTV

foto: Twitter/FCB