Xavi Hernádez: Stredopoliari v Barcelone nemusia mať 2 metre a vážiť 85kg

Zdieľať:

Xavi Hernández na včerajšej tlačovej konferencii pred zápasom proti Benfice zdôraznil optimizmus a vieru v tíme. Xavi taktiež nevylúčil možnosť, že zajtra na ihrisku uvidíme Dembélého.

[David Puig, Barça TV] Po zápase proti Espanyolu si povedal, že si spokojný s prístupom, ale že zápas proti Benfice bude úplne iný. Aké rozdiely predpokladáš?
“S derby som viac ako tak spokojný. Pozrel som si záznam zápasu a do 82. minúty sme hrali veľmi dobre. Neskôr Espanyol nad nami dominoval a desať minút bol lepší. Zajtra nás čaká ťažký zápas, Benfica je skvelé mužstvo. Je to Liga Majstrov, intenzita a rytmus bude vysoká. Sme pripravení, súperiť.”

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Vždy si bol optimistický a ambiciózny. Myslíš si, že Barcelona je v súčasnosti lepšia ako Benfica?
“Uvidíme zajtra. Musíme to dokázať na ihrisku. Myslím si, že sme boli lepší, ako Espanyol a zaslúžili sme si vyhrať, dokonca aj s vyšším rozdielom. Vyhrali sme však len 1:0 a v koncovke sme sa trápili. Rozprávať je jednoduché. Môžeme však byť optimisti. Musíme byť odvážni a pokúsiť sa získať tri body, no vieme, že to nebude jednoduché, pretože naposledy sme prehrali 0:3.”

[Marta Ramon, RAC1] Zajtra nemôžeš počítať s Iliasom a Abdem. Hrať zrejme nebude ani Dest. Aký to má vplyv na tvoje ofenzívne plány?
“Ilias, Abde a Ferran nemôžu hrať, pretože v klube nie sú minimálne dva roky. Uvidíme, ako sa bude cítiť Dest, Dembélé a Roberto. Sú krok od návratu. Čakajú nás ešte dva tréningy, potom rozhodneme. V skutočnosti nemáme typických krídelníkov, hoci hrať môžu Coutinho a Demir.”

[Adria Albets, Cadena SER] Pedri dnes získal ocenenie Golden Boy. Ako ho hodnotíš? Kedy ho budeme môcť vidieť na ihrisku?
“Je to otázka rekonvalescencie. Mám z neho obrovskú radosť, vo veku 17-18 rokov robí veľký rozdiel a podáva výborné výkony v klube aj v reprezentácii. Túto prestížnu cenu si zaslúžil. Teraz prežíva ťažké chvíle kvôli zraneniu, ktoré nie je jednoduché kvôli typu poškodeného miesta. Pokúsime sa, aby sa vrátil, čo najskôr, je pre nás kľúčový. Nepoznám ešte konkrétny dátum, je dôležité, aby bol plne zdravotne v poriadku, pretože je to jeho druhé obnovené zranenie.”

[German García, Radio Nacional] Myslíš si, že zajtrajší zápas je ten najdôležitejší v tvojej doterajšej trénerskej kariére?
“Áno, pretože je to ďalší zápas. V stredu povieme, že ten najdôležitejší je sobotňajší . Je to Barcelona, treba súťažiť každý týždeň alebo každé tri dni. Vidím to ako šancu, necítim dodatočný tlak. V opačnom prípade by som ti to povedal, snažím sa byť úprimný. Máme skvelú príležitosť postúpiť. Vo futbale je vždy šanca na odvetu. Teraz je čas na odvetný zápas s Benficou po prehre 0:3. Chceme ukázať, že sme Barcelona a, že hráme doma. Milujem výzvy.”

[Helena Condis, Cadena COPE] Povedal si, že po zhliadnutí záznamu si myslíš, že kontrolu nad zápasom proti Espanyolu ste stratili v 80. minúte, takže po odchode Busquetsa. Bude môcť zajtra hrať?
“Áno, všetci hráči, ktorí v sobotu striedali, sú dostupní. Uvidíme dnes večer a zajtra, ale teoreticky by nemali mať problémy.”

[Alejandro Segura, Radio Marca] Je reálna šanca, že Dembélé bude zajtra hrať?
“Uvidíme. Pred nami je ešte tréning, záleží to od jeho pocitu. Nechceme zranenia. Niekedy je potrebné riskovať, ale uvidíme. To isté platí aj pre Roberta, Sergiña… Záleží to od nich, beriem do úvahy názor hráčov, predsa poznajú svoje telo najlepšie.”

[Alfredi Martínez, Onda Cero] Vieš si predstaviť, že by ste po skupinovej fáze vypadli z Ligy Majstrov?
“Predstavujem si víťazstvo, prečo by som si mal myslieť niečo iné? Pripravujeme sa, vyhrať. Zajtra máme šancu, aby sme postúpili do osemfinále. Sme v dobre situácii, som optimista. Vidím šancu. Ak nevyhráme, pripravíme sa na iné možnosti.”

[Jordi Grau, TV3] Pred derby si žiadal fanúšikov o povzbudenie a oni odpovedali. Čo im povieš tentokrát?
“V prvom rade by som im chcel poďakovať. Nikdy som nevidel takú atmosféru na Camp Nou, najmä, keď sme útočili. Zajtra potrebujeme fanúšikov a ich fandenie. Aj oni sú súčasťou tohto všetkého. V sobotu som bol nadšený, taká je Barcelona. Mal som husiu kožu.”

[Joan Poqui, Mundo Deportivo] Plánuješ zmenu rozostavenia?
“Nie, bez ohľadu na rozostavenie je najdôležitejšia myšlienka. Chceme mať loptu, hrať vysokým presingom, získavať loptu po jej strate. Ja chápem futbal, tak, že ak máš loptu, máš oveľa vyššiu šancu na výhru. Musíme byť odvážnejší a nabiehať do pokutového územia. Takto budeme môcť zvíťaziť.”

[Marcelo Bechler, Esporte Interativo] Legenda Solskjaer práve vyšiel z Manchestru United. Podobné to bolo v Barcelone. Aký význam má zmena trénera na vysokej úrovni v priebehu sezóny?
Tréner je pre mužstvo kľúčový, komunikuje svoje myšlienky, je jeho duchovným lídrom. Sme odkázaní na hráčov, ale určujeme si štýl a organizáciu. Podľa mňa sú kľúčoví hráči, ale tréneri ich musia viesť. Teraz som lídrom ja a prijímam rozhodnutia. Chcem, aby hráči boli na ihrisku spokojní a užívali si hru. Výsledky potom prídu.

[Albert Nadal, Ara] Hodia sa vám zajtra Araujove nohy? Alebo sa opäť chystáš nasadiť dvojicu Piqué-García?
Uvidíme, záleží od situácie, súpera, ako chceme útočiť a brániť. Araujo bude pre nás veľmi dôležitý. V sobotu nehral, rovnako ako Clement a Samuel, ale do úvahy ich beriem všetkých. Závisí to od zápasu. Podľa mňa máme piatich stopérov na vysokej úrovni. Sú to profesionáli a tvrdo trénujú, to je najdôležitejšie. Potrebujeme všetkých do konca sezóny.

[Rafael Iverson, Tuttosport] Ako sa cítiš, keď vidíš, že ľudia automaticky predpokladajú, že pod tvojím vedením to pôjde dobre, pretože ak nie ty, tak kto potom?
“Som veľmi spokojný a šťastný. Som optimista a som v najlepšom klube na svete. Cítim sa poctený, že môžem trénovať týchto hráčov. Máme skvelé mužstvo a môžeme konkurovať každému. Hráči to však musia dokázať. To je ta najťažšia časť. Vo futbale sa vždy nájde súper, ktorý vám skomplikuje život. Je to Liga Majstrov, ale aj v španielskej lige je ťažké vyhrávať. Musíme byť blízko dokonalosti. Ale v súčasnosti to všetko beriem vpohode.”

[Otázka z Portugalska] Ako hodnotíš Benficu? Ako si naplánoval tento zápas, keď vieš, že pre Vás platí iba víťazstvo?
“Benfica je skvelý tím, obdivujem a rešpektujem Jorgeho Jesúsa. Je to skvelý tréner s charakterom. Benfica má dobrých hráčov v každej formácii. Bude to pre nás ťažké, ale naplánujeme si tento zápas tak, aby sme hrali po svojom, mali loptu, hrali vysoký pressing a, aby sme vyhrali. Vieme, že prídu chvíle, kedy budeme trpieť, pretože Benfica vie hrať na súperovej polovici, provokovať, fauly na štandardné situácie, vystupovať do pokutového územia… Bude to ťažký zápas, ale budeme si konkurovať.”

[Joan Domenech] Pri absencii nominálnych krídelníkov, postavíš niekoho na krídlo, aj keď to nie je jeho typická pozícia?
“Áno. Chceme otvoriť ihrisko, aby sme si sami vytvárali situácie. V sobotu sme mali jedného typického krídelníka Iliaas. Neskôr ho vystriedal Abde. Na druhú stranu som tam dal Gaviho a občas sa na krídle objavil aj Alba. Nie sú to typicky krídelníci, ale dodávajú našej hre šírku a vieme útočiť zo strán. Ak niečo robíte na krídlach, máte vo vnútri viac miesta. Rozhodujúca je pozícia krídelníka.”

[Javier Caceres] Aký dôležitý je pre Vás Marc-André ter Stegen, jeho skúsenosti a láska k poriadku?
“Je pre nás veľmi dôležitý, rovnako ako Neto, Iñaki či dokonca Arnau Tenas. Všetci vedia nájsť voľného hráča, dostať sa spod pressingu… Najmä Marc je skvelý brankár, podľa mňa patrí medzi troch najlepších brankárov na svete či už v bránke alebo hra nohami. Keď prišiel do Barcelony, prekvapil ma. Má charakter, nie je kapitán, ale pokojne nim môže byť. Pre mňa je zárukou medzi žrďami, som rád, že ho máme v tíme.”

[Ivan San Antonio, Sports] Povedal si, že nemôžeš počítať s Iliasom, Abdem a Jutglom, pretože sú v klube menej ako dva roky. Ak mám pravdu povedať, Ilias tu hrá dlhšie. Znamená to, že môže hrať?
“Mýlil som sa, Ilias dostal červenú kartu v poslednom zápase UEFA Youth League, takže nemôže nastúpiť.”

[TVE] Chcel by si fyzickejšieho stredopoliara?
“Nie, pretože ich už máme. De Jong je fyzicky skvelý, Nico – len sa pozri. Samotný Busquets, hoci nie je silný, ale získava kopec lôpt. Na to, aby ste získali loptu tak, ako to robíme my, nemusíte mať dva metre a 85kg. Je to otázka čítania a interpretácie hry. Koľko lôpt sa objaví pri Pedrimu, Iniestovi? Neviem či si spomínate, ale za sezónu ich bolo 200 a mám 1,70m. Všetko závisí od hry. Fyzická sila nie je mojou prioritou, ale stále máme silných hráčov ako spomínaný Nico a De Jong.”

[Josep Saldado, La Sexta] Toto je tvoj druhý zápas a už prvé finále. Analyzovali ste, prečo je Barcelona v ťažkej situácii?
“Je to jednoduché, prehrali sme s Bayernom a Benficou. A toto sú súperi, ktorým budeme teraz čeliť. Musíme vyhrať jeden z dvoch zápasov a potom uvidíme, ako sa ďaleko dostaneme. Chcem myslieť len na víťazstvo. Ak nevyhráme, povieme si to na najbližšej konferencii. Radšej som optimista a predstavujem si tie tri body a radosť v šatni. Ja to vidím. Ak je to inak, budeme analyzovať naše zlyhanie a naše chyby.”

[David Bernabéu, Mediaset] Ak sa vám nebude dariť, nikto ťa nebude obviňovať, pretože pracuješ len krátko. Aký by bol tvoj odkaz pre ľudí?
“Keď sa to stane, dám vám vedieť. To sa ešte nestalo. Hovoríš o negatívnej hypotéze, prečo by som na to mal odpovedať? Ak prehráme, porozprávame sa zajtra na ďalšej konferencii. Neberiem to do úvahy. V Barcelone som vyhrával, postúpil a získaval trofeje. A takúto mám myšlienku. Som optimista. Vidím víťazstvo, dobrú hru a góly. Túto radosť mi nikto nemôže vziať. Jedine kto to môže spraviť je Benfica, ale dovoľte mi snívať.”

[Alex Pintanel, Gol] Bude zajtra efektívnosť obzvlášť dôležitá? Máš obavy z chýbajúcich gólov?
“Strieľame góly, nedávno som povedal, že stredopoliari musia pomáhať, častokrát nastúpia do pokutového územia. Skórovať, by nemali len nominálny útočníci, je to úloha väčšiny, stopéri môžu skórovať v štandardkách. Je to dôsledok tímovej práce. Obával by som sa, keby sme tú možnosť nemali, ale máme.”

[BeIN Sports] V poslednej dobe sa veľa hovorí o tvojom záujme o hráča Al-Sadd Bounedjahem. Potvrdíš túto informáciu? Čo si o ňom myslíš?
“Je to skvelý futbalista, ale nemám oňho záujem neviem odkiaľ táto správa prišla. Hráčov Al-Sadd sa nedotknem. Aspoň zatiaľ [smiech].”

[Jorid Blanco, ESPN] Povedal si, že sa ti páčila väčšina z poslednej hry, ale koncovka bola zlá. Hovoril si v tejto súvislosti s hráčmi, že zajtra bude dôležité brániť sa s loptou, aby ste sa takýmto situáciám vyhli?
“Áno, je to veľmi dôležité, kľúčové aj keď s priaznivým výsledkom. Keď máme loptu, súper tu nie je. Môžeme si vytvoriť viac príležitosti. Mám veľa vecí na zlepšenie, toto je jedna z nich.”

[Carles Ruiperez, La Vanguardia] V Lige Majstrov ste zatiaľ strelili iba dva góly. Je to normálne? Budete spokojní so zajtrajším výsledkom 1:0?
“Áno, samozrejme. Chcel by som veľké víťazstvo, ale teraz nie je čas niečo vracať. Stačia nám tri body a dobré dojmy. Hlavným cieľom je vyhrať. Vieme však, že to bude dôsledkom dobrej hry. Každá výhra bude dobrá, ale dôležitá musí byť aj cesta.”

[Cuillem Balagué, CBS] O akých 2-3 veciach si začal s mužstvom hovoriť ako prvé? Ako sa ti spí?
“Spím ešte viac ako predtým, možno, preto, že som viac unavený. Myslím si, že som na prvej konferencii povedal, že najskôr som hráčom vysvetlil pravidlá a hodnoty, ktoré sú podľa mňa najdôležitejšie. Neskôr som opísal náš štýl hry. Sme Barcelona a musíme mať loptu, musíme útočiť. Inak to ani nemôže byť.”

Zdroj: fcbarca.com
Foto: twitter.com/A PRESIÓN Radio 

Peter
Sledujte ma