Xavi Hernández: Bol to náročný zápas

Xavi Hernández sa na tlačovej konferencii vyjadril k včerajšej výhre nad Villarrealom.

[Ricard Torquemada, Catalunya Radio] Aké boli vaše problémy v dnešnom zápase a, čo si myslíš o hre Érica Garcíu proti Gómezovi?
“Villarreal sa na tento zápas pripravil veľmi dobre, narobil nám veľa problémov, keď sme vyvážali loptu. Ťažké chvíle sme, ale v závere zápasu zvládli a podarilo sa nám prelomiť obranu pasom Ter Stegena, ktorý Memphis neskôr premenil na gól. Tento zápas nás stal veľa, preto si musíme pripraviť viacero riešení. Pokiaľ ide o druhú otázku, Abde hrajúci na krídle nám dával v útoku veľmi veľa, ale mal trochu problémy v defenzíve, z toho dôvodu si Éric musel často poradiť s Gómezom a Pedrazom. Villarreal sa postaral o to, že tento zápas bol veľmi vyrovnaný, je to skvelý tím. Bol to zápas, v ktorom sme až tak nedominovali a možno sme si zaslúžili vyhrať o čosi menej, než v zápase proti Benfice. Ale taký je futbal a vyhrali sme veľmi dôležitý zápas na ťažkom štadióne.”

[Marta Ramón, RAC1] Villarreal sa sťažoval na neodpískanú penaltu po Piquého ruke. Ako ťa táto situácia ovplyvnila priebeh zápasu? Čo sa stalo po konečnom hvizde, keď došlo k hádke medzi trénerskými štábmi?
“Nikdy nebudem hovoriť o práci arbitrov, ich práca je ťažká. Rozhoduje rozhodca a navyše má pomoc od VAR. A na konci zápasu išlo o emócie, nič viac. Nakoniec sme si podali ruky. Všetci chcú vyhrať, je to podstata tohto športu.”

[Adria Albets, Cadena SER] Vo všetkých troch zápasoch ste mali v koncovke veľké šťastie. Hovorí sa, že si ho priniesol ty, čo si o tom myslíš?
“Uvidíme či sa mi ho podarí priniesť aj v nasledujúcich zápasoch. Sú to samozrejme žarty, nie je to otázka šťastia. Druhý gól sme strelili po peknej akcii, ktorú sme si nacvičili. Niekedy sú akcie, kedy je potrebné hrať jeden na jedného s obrancami, vytvárať na nich tlak, až urobia chybu. Pracovali sme na tom. Hrali sme proti ťažkému súperovi, niekedy sme nemohli viesť akcie. Na začiatku zápasu sme však mali šance, ktoré by sme mali využívať, preto môžeme rovnako hovoriť o šťastí aj na strane súpera.”

[Helena Condis, Cadena COPE] Dnes ste zaznamenali prvé víťazstvo na ihrisku súpera v tejto sezóne, vďaka hre v koncovke. Máš dojem, že mužstvo je v lepšom psychickom stave?
“Myslím si, že hra do konca, viera a tvrdá práca sú všetko štýlom tohto mužstva a ukazuje, že je jednotné. Ak nám to víťazstvo pomôže ešte viac sa psychicky posilniť, tým lepšie. Niekedy neodohráte najlepší zápas, ale najdôležitejšia je výhra.”

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Čo si myslíš o tom, že hráči oslavovali víťazstvo spoločne, a tak nadšene? Kvôli čomu ste sa pohádali s trénerom Villarrealu?
“Ako som už povedal, boli to emócie, potom sme si podali ruky a zaželali sme si veľa šťastia. Pokiaľ ide o reakciu tímu, takto chutí víťazstvo. Bol to náročný zápas, hrali sme proti skvelému súperovi, preto sú tri body tak dôležité.”

[RAC1] V poslednom čase sa veľa hovorí o Ferranovi Rorresovi. Myslíš si, že môže hrať v Barcelone?
“Toto nie je vhodný moment na to, aby sme sa rozprávali o transferoch. Užívame si víťazstvo a sústredíme sa na hráčov, ktorí sú v kádri. Zaslúžili si to.”

[Alejandro Segura, Radio Marca] Jordiho Albu dnes vystriedal Mingueza. Zranil sa?
“Zdalo sa, že už zo seba nemôže dať viac, aj keď tímu chcel za každú cenu pomôcť. Je vzorom, jedným z kapitánov, som s ním veľmi spokojný. Vďaka takýmto hráčom a ich práci toto víťazstvo nie je náhodné.”

[Xavi Lemus, TV3] Doteraz ste mali problémy s efektivitou a dnes ste strelili tri góly. Myslíš si, že odteraz bude pre tím jednoduchšie skórovať a hráči, ako Depay si začnú opäť veriť?
“Dnes sme strelili tri góly, ale skutočne sme ich mohli streliť viac. Villarreal je skvelé mužstvo, ale všetky mužstvá dokážu narobiť problémy. Pre dnešných strelcov je to určite dodatočný stimul, ktorý im môže pomôcť. S prácou mužstva som spokojný.”

[David Ibanez, Madiase] Dnes bolo viac kontroverzných situácií. Myslíš si, že VAR by mal zasahovať častejšie? Mohla Memphisovi chýbať dôvera zo strany trénera?
“Po prvé, Memphis a iní hráči si musí veriť. O práci rozhodcov som už hovoril. Tie situácie som dobre nevidel a rozhodcovia nemajú ľahkú prácu, preto je dobré, že im pomáha VAR.”

Foto: twitter.com/infosfcb