Xavi Hernández: Ľudský život je dôležitejší ako futbal

Po včerajšej výhre na pôde Cádizu sa pred média postavil tréner prvého tímu FC Barcelona Xavi Hernández. V médiách sa vyjadril k víťazstvu a porozprával aj k situácii ohľadne prerušenia hry.

[Marc Brau, Barça TV] Dnešný zápas mal dve tváre, v prvej časti sa Vám nepodarilo streliť gól a v druhej časti ste vystrieľali súpera. Bol to priebeh stretnutia taký, aký ste chceli?
“Nevytvorili sme si toľko situácii, koľko by som očakával. Vedeli sme, že Cádiz sa bude dlho brániť a Memphis sa musel presúvať dovnútra. V takýchto hrách je najdôležitejšie trafiť prvýkrat bránu. Ak by dal Raphinha gól, stále by to bolo iné. Uvedomujeme si, že sa to deje, musíte sa rýchle ujať vedenia. V opačnom prípade môžu začať nervy, nepresnosť. Súperov sme zjavne unavili, dnes museli veľa behať. Hrali sme dobre s loptou, ale chýbala finálna prihrávka. Celkovo som spokojný, aj keď to nebol najlepší zápas.”

[Marta Ramón, RAC1] Ako ste prežívali situáciu, ktorá sa stala na tribúne? Čo ste si mysleli, o čom ste sa medzi sebou rozprávali?
“Áno, bola to veľmi smutná situácia. Dostali sme informáciu, že niekto dostal na tribúne infarkt, no našťastie sa ho napokon podarilo oživiť. Futbal je v takýchto chvíľach odsúvaný do úzadia. Všetci sa rozhodli, že zápas treba prerušiť. Potom, čo sa podarilo oživiť fanúšika, rozhodca a my sme sa rozhodli, že môžeme pokračovať v hre. Bola to pre nás nezvyčajná situácia, snažili sme sa udržať hráčov koncentrovaných, no v takýchto chvíľach je to ťažké. Našťastie sa táto osoba zachránila, to je najdôležitejšie. Prajeme jej, aby sa čo najskôr uzdravila.”

[Adria Albets, Cadena SER] V prvej jedenástke bolo deväť zmien v porovnaní so zápasom s Viktóriou. Aký veľký vplyv na to malo blížiace sa stretnutie s Bayernom?
“Pre mňa je najdôležitejšie, aby každý mohol hrať a dobre trénovať. Tento rok máme silné mužstvo, nie je veľký rozdiel v tom, kto je na ihrisku, kvalita zostáva rovnaká. Tí, ktorí s Viktóriou nehrali, dnes hrali a ukázali svoju dobrú stránku. A takto to bude počas celej sezóny. Káder budeme rotovať s prihliadnutím na únavu, zranenia a karty. Je veľmi náročné hrať každé tri dni.”

[Helena Condis, Cadena COPE] O čom ste sa rozprávali v šatni počas prestávky?
“Rozprávali sme sa o tejto situácii, držali sme palce, aby sa podarilo oživiť fanúšika. Toto bola najdôležitejšia téma. Rozhodcu sme sa pýtali aj na to, aký bude ďalší postup, ak by došlo k tragédii. Našťastie sa tak nestalo a dokázali sme sa vrátiť do hry. Chcel by som vyzdvihnúť veľmi dobrú prácu arbitra a rozhodovanie v tejto ťažkej chvíli. Panovala všeobecná zhoda, že zápas môže pokračovať.”

[Alfredo Martínez, Onda Cero] V takýchto chvíľach muselo byť veľa neistoty, dostali ste rôzne nepotvrdené informácie?
“Áno, futbal sa dostal do úzadia, nadôležitejší bol život toho fanúšika. Dostali sme rôzne informácie, rozprávali sme sa s lekármi Cádizu, bol tam veľký chaos. Našťastie sa ho podarilo zachrániť. Ľudský život je dôležitejší ako futbal.”

[Hugo Vaca] Vedeli ste, že čelíte Cádizovi, ktorý má veľké problémy. Na gól ste museli dlho čakať, no napokon prišiel rovnako ako tie ďalšie.
Áno, boli sme si vedomí toho, že náš súper neprežíva najlepšie chvíle. Ale treba zdôrazniť, že hral veľmi dobre v obrane a ťažko sme si vypracovali vlastné situácie. Ako som povedal, v takýchto zápasoch sa musíte rýchlo ujať vedenia, aby ste sa vyhli zbytočným nervom. V prvom polčase nám to nevyšlo, ale hrali sme svoju hru, kontrolovali sme si priebeh hry.

[ESPN] Čo si myslíš o tíme, ktorý hral v prvom polčase? Mali ste problémy a nedokázali ste streliť gól.
Neútočili sme tak, ako sme mali. Museli sme hľadať iné nápady, ale celkovo sme nehrali zle. Vytvárali sme situácie, ktoré by sme mali využiť. Druhý polčas bol určite lepší. Máme skvelý káder a využijeme všetkých hráčov. Sme na správnej ceste.

Foto: twitter.com/Barça Capricorn