Xavi Hernandez: Viac nám chýba odvaha ako góly

Zdieľať:

Xavi Hernández sa pred zápasom proti Villarrealu podelil o to, čo sa mu páči na hre Barcelony a čo je potrebné zlepšiť.

[Marc Brau, Barca TV] Myslíš si, že Villarreal bude hrať inak, ako vaši dvaja poslední súperi a budú viac útočiť?
“Áno, myslím si, že Villarreal je ofenzívnejšie mužstvo. Espanyol a Benfika bránili hlbšie a dobre. Villarreal zvyčajne vytvára tlak, najmä na svojom štadióne, chce mať loptu a má dobrých technických hráčov, ktorí ju nestrácajú. Je to skvelé mužstvo, dokáže aj brániť. Hrá v Lige Majstrov a má jedného z najlepších trénerov v posledných rokoch, Villarreal je doma silný, na ihrisku, ktoré je o niečo menšie, ako je normálne. V posledných rokoch sme tam vyhrávali, ale veľmi sme sa trápili.”

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Myslíš si, že sa ti už v tíme podarilo niečo zmeniť? Znepokojuje ťa najviac nedostatok gólov?
“S mnohými aspektmi hry som spokojný. V obrane sa nám darí dobre, hráme s vysokým pressingom, získavame loptu, vyhrávame súboje. Aj štandardné situácie sú dobré aj keď Ter Stegen nás neraz zachránil. Musíme byť odvážnejší. Niekedy máme trpezlivosť, aby sme zaútočili, zahrali finálnu prihrávku a my pošleme loptu do strany. V zálohe máme veľmi mladých hráčov, vtedy je ťažké rozhodnúť sa pre takúto prihrávku. Robíte to, čo je ľahké a správne. Dôležité je však všimnúť si okamih, nabehnúť do pokutového územia, postrehnúť pohyb spoluhráča. Ide o viac ako o tie góly. Tieto prídu. Musíme byť odvážnejší. Správna prihrávka nestačí, u nás to nestačí. Musíme ašpirovať na dokonalosť, podať výkon na 10, ak podáte na 7-8, tak v poriadku, ale nemôžete sa s tým uspokojiť, pretože potom skončíte s 5 bodmi.”

[Marta Ramon, RAC1] Prečo robíte tak veľké zmeny na lekárskom oddelení, čo nefunguje? Môže sa Ricard Pruna vrátiť do klubu?
“Je to jednoduché, pracujeme s tými, ktorým veríme, lojálnymi ľuďmi a jedným z nich je aj Ricard Pruna. Má blízko k tomu, aby sa k nám pripojil. Je to najlepší lekár, akého som v Barcelone mal. Je pre mňa veľmi dôležitý. On rozhoduje, kto zostane a kto nie. Pruna nemal nikdy odísť, je číslo jeden. Jeho návrat bude pre náš úspech. Ide o dôveru zamestnancov.”

[Santi Ovalle, Cadena SER] Ako sa cíti Ansu Fati? Bude môcť nastúpiť proti Bayernu?
“Uvidíme. Všetko prebieha správne, pocity sú veľmi dobré. Je po dlhom zranení, takže musíme byť opatrní. Uvidíme či zariskujeme, tak, ako to bolo v prípade Dembélého, ktorý nebol pripravený na 100%. V poslednom čase vynaložil veľké úsilie, aby nám pomohol. To isté urobíme s Ansu, ale všetko závisí od toho, ako sa hráč cíti. Ansu je pre nás veľmi dôležitý. Ak bude dostupný na Bayern, tak výborne.”

[Víctor Navarro, Cadena COPE] Čo povieš klubom, ktoré ponúkajú veľké peniaze za vašich mladých hráčov, keďže poznajú vašu finančnú situáciu?
“Potrebujeme mladých hráčov. Chceme, aby tu boli šťastní. Hrajú, robia rozdiel a nie sú na predaj. Práve naopak. Chceme, aby zo seba dávali všetko.”

[Alejandro Segura, Radio Marca] Je to tvoj prvý výjazdový zápas v Barcelone. Mohla by výhra trochu upokojiť nervozitu a nasmerovať vás na správnu cestu?
“To by bolo veľmi dôležité, pretože Villarreal je našim priamym súperom. Aj on bojuje o Ligu Majstrov. Teraz je dôležitý každý zápas, potrebujeme body a musíme vyhrávať. Uvidíme, ako budeme hrať zajtra, ale naším cieľom sú tri body.”

[Afredo Martínez, Onda Cero] Niektorí hovoria, že v klube sa objavila prehnaná eufória a iní, že Barcelona opäť získala svoju hrdosť. S kým viac súhlasíš?
“Každý môže mať svoj názor, ja ich rešpektujem všetky. Som spokojný a vidím, že mužstvo pracuje dobre. Na začiatku konferencie som zahrnul, s čím som spokojný. Chýba nám posledná tretina ihriska, kde sa rozhoduje o výsledku. Nevyhnutná je odvaha, finálna prihrávka, hra jeden na jedného, nabiehanie do pokutového územia. Pracujeme na tom počas tréningoch aj individuálne. Vo všeobecnosti som však spokojný. Neraz sa nám podarilo zabezpečiť, že súper sa nevedel dostať z vlastnej polovice, mali by sme to robiť po celý zápas.”

[Frances Latorre, TV3] Akú úlohu vidíš pre Riquiho Puiga v Barcelone? Mal by si nájsť miesto mimo klubu?
“Je súčasťou kádra a počítame s ním, rovnako ako so všetkými. Dostane šancu, hráme v mnohých súťažiach. Má ohromný, vrodený talent. Útočí na obrancov a dokáže zahrať finálnu prihrávku, čo potrebujeme. V mnohých chvíľach bude pre nás dôležitý, rovnako ako Gavi, Nico či De Jong. Dokážu prechádzať pomedzi línie, byť odvážni a strieľať.”

[Alex Pintanel, Gol] Ako sa cíti Dembélé? Môže zajtra nastúpiť od začiatku?
“Fyzicky sa cíti dobre, ale musíme byť opatrní, pretože naposledy nebol pripravený na 100% a vynaložil úsilie. Som vďačný za jeho angažovanosť. Uvidíme, koľko bude môcť zahrať. Musíme sa o neho postarať.”

[Anais Marti, La Vanguardia] Povedal ti Dembélé, že chce zostať v klube? Aké sú tvoje pocity?
“Rozprávam sa s ním osobne a jasne som mu vysvetlil, že v mojom projekte je veľmi dôležitý a porozprával som mu o jeho úlohe. Nielen túto sezónu, ale aj v budúcnosti.. Pre mňa je veľmi dôležité, aby zostal. Nehovoril som s jeho okolím. Je však spokojný, všetko záleží od neho a od prezidenta. Podľa mňa dokáže na ihrisku robiť rozdiel.”

[Josep Soldado, Atresmedia] Si trénerom len krátko, ako sa vnímaš v mužstve a medzi fanúšikmi „Xaviho efekt“?
“Budúcnosť neviem povedať, ale v súčasnosti som spokojný. Mužstvo má veľkú túžbu a skvelý prístup. Dnes sa môžeme cítiť dobre a zajtra nevyhráme a razom je po „efekte“. Sme na správnej ceste. Ako som povedal, chýbajú nám isté veci pred bránkou súpera. So zvyškom som spokojný. Koniec koncov je každý tréner závislý od výsledkov.”

[David Bernabéu, Deportes Cuatro] Pociťuješ po príchode medzi súperov určitú nevraživosť? Možno je to kvôli tomu, čo si robil v minulosti.
“Niečo som im urobil (smiech)? Neviem, nesledujem súperov. Skôr sa pozerám na fanúšikov, na ľudí, ktorí ma zastavujú na ulici. Myslím si, že ľudia sú šťastní, musíme sa im za to odvďačiť, minimálne prácou a úsilím. Urobíme všetko pre to, aby sme vyhrali. Teraz cítim to isté, čo v minulosti – každý zo seba dáva proti Barcelone všetko. To isté majú aj Real, Atlético či Sevilla. Ak ste veľký klub, je ťažšie vyhrávať, pretože súperi sa viac snažia. Nevnímam nevraživosť. Ale vidím, že naši fanúšikovia sú vo výbornej nálade.”

[Rafael Iversin, Tuttosport] Dá sa povedať, že v Barcelone je veľa futbalu, ale málo gólov. To isté bolo aj v prvých zápasoch Guardiou proti Numancii a Racingu. Aké podobnosti a rozdiely vidíš?
“Sledoval som záznamy a analyzoval som zápasy a nedostatok gólov, o ktorých sa veľa hovorí. Viac nám chýba odvaha ako góly. Niekedy môžeme zahrať finálnu prihrávku a neurobíme to. V mojom prípade to bolo rovnaké, keď som mal 19 rokov. Na to sú tréneri a analytici. Podobnosti s Barcelonou z roku 2008? Začiatok nebol jednoduchý. Zmena trénera zapríčiní, že je potrebné naučiť sa nové veci. Som optimista.”

[Marcelo Bechler, Esporte Interativo] Hovorí sa o záujem Barcelony o Arthura Cabrala. Hľadáte hráča s takým profilom? Koho potrebujete?
“Prestupy sú vždy hypotézy, každý deň sa objavujú iné. Nemusím odpovedať na všetky špekulácie. Naši útočníci musia dobre chápať voľný priestor, nabiehať si doň a spolupracovať so spoluhráčmi. My však takmer vždy hráme na súperovej polovici proti stiahnutej obrane. Každý útočník, ktorý pochopí tento pohyb, sa nám môže hodiť.”

[Culemania] V dvoch zápasoch si vyskúšal osem krídelníkov. Trápi ťa táto pozícia najviac?
“Trápia ma všetky pozície. Krídlo je pozícia „všetko alebo nič”. Môžete odohrať skvelú pol hodinu, ale potom nedokážete nič urobiť a musí skúšať ďalej. Psychika je veľmi dôležitá, nemôžete sa nechať zlomiť, keď sa vám v troch prípadoch nepodarilo prejsť cez súpera. Preto krídle veľmi rotujeme, v strede poľa sú posty istejšie.”

[Ángel Pérez, Mundo Deportivo] Ako hodnotíš formu Lengleta a Umtitiho? Akú úlohu pre nich vidíš?
“Obaja sú na tom veľmi dobre, sú vzorom pre spoluhráčov. Trénujú veľmi dobre a intenzívne. Zaslúžia si hrať a často budem nespravodlivý k mnohým hráčom. Pre tím je to však dobre. Niekedy budeme potrebovať Samuela, niekedy Clementa, niekedy Gerarda, a tak ďalej. V rôznych momentoch máme rôzne potreby. Lenglet dobre vyváža loptu.”

[TVE] Hovoril si o nedostatočnej odvahe pri finálnych prihrávkach. Môže to byť otázka nedostatočného sebavedomia jednotlivých hráčov?
“Ak je to tak, tak hovorím, že v nich verím. Verím vo všetkých hráčov, musia byť odvážni. Občas som mal aj ja obavy z možnej straty lopty. Nič sa nedeje, ak stratíte loptu, my ju získame vďaka pressingu. Skôr tu však ide o nedostatok odvahy ako o nedostatok sebavedomia.”

[Didac Peyret, Sport] Ktorý zo záložníkov ti najviac pripomína samého seba z čias, kedy si ešte hral futbal? Ktorý záložník má najväčší potenciál?
“Všetci naši hráči môžu nabiehať do pokutového územia a strieľať góly. Majú lepšie fyzické predpoklady ako ja, ja som nebol ani silný, ani rýchly. Majú lepšie ofenzívne schopnosti. Najviac sa však vidím v Busquetsovi. To, ako hre rozumie, ako nestráca loptu, ako je postavený. Všetkému rozumiem. Ja som sa to snažil robiť.”

[Xavi Hernández, Ara] Dembélému v posledných rokoch vyčítali, že nerozumie hre Barcelony založenej na spolupráci. Je pre teba výzvou postarať sa o to, aby hral takto?
“Pre mňa, ako trénera je najdôležitejšie postarať sa o to, aby hráči boli na konci sezóny lepší individuálne aj tímovo. Ak sa nám to podarí, budeme bližšie k titulom a cieľom. Ousmane musí vedieť, kedy zbiehať hlbšie, kedy nestrácať loptu, pretože to vyžaduje výsledok. To platí pre všetkých krídelníkov. Je potrebné na tom pracovať, pozerať si videá.”

[Movistar] Znepokojuje ťa, že Busquets je pod hrozbou suspendácie kvôli kartám?
“Áno, je inteligentný a pre mňa kľúčový. Videli sme na EURE, že tam bolo mužstvo s Busquetsom a bez Busquetsa. Je pre mňa veľmi dôležitý a k tomu sme kamaráti. Sergio je skôr líder.”

[Jijantes] Mateu Alemany je teraz v Manchestri. Chcel by si, aby niektorý z miestnych hráčov prestúpil do Barcelony?
“Neviem, Cantona (smiech)? Uvidíme, aké transfery budú možné. Nechcem hovoriť veľa o prestupoch, zajtra zahráme o dôležité tri body.”

[Mas que pelotas] Teraz je pre vás prakticky každý zápas ako finále. Ako je v takej situácii možné zavádzať zmeny?
“Nie sú to jednoduché situácie. Nemáme priestor na chyby na prvých strácame veľa bodov. Musíme vyhrávať. Začíname nový projekt, ale sme na dobrej ceste. V súčasnosti som optimista na základe toho, čo vidím. Dominovali sme , hrali sme pressingom… Musíme sa však zlepšiť. Musíme udržať to, čo už máme a zlepšovať zvyšok.”

[10 de barca] Araujo bol v zápase proti Benfice jedným z najlepších hráčov, na ihrisku bol lídrom. Fanúšikovia reagujú nadšene, keď má loptu. Mal by byť podľa teba jedným s lídrom mužstva v tejto sezóne?
“Som veľmi rád, že ho mám ja. Má skvelú osobnosť, je ťažké nájsť obrancu, ktorý na ihrisku takto všetko oslavuje. Len málo hráčov má radosť z bránenia. Má skvelý charakter, podľa nás je to veľmi dôležité. Mám však radosť, aký prístup majú ostatní stopéri. V tomto smere mužstvu nemám, čo vytknúť. Je potrebné to udržať.”

Zdroj: Barça TV, fcbarca.com
Foto: twitter.com/FC Barcelona

Peter
Sledujte ma