Xavi: Som optimista a myslím na víťazstvo

Zdieľať:

Xavi Hernández sa včera zúčastnil svojej prvej tlačovej konferencie ako tréner Barcelony. Katalánec povedal o nadchádzajúcom dnešnom zápase proti Espanyolu a potvrdil, že všetci hráči pre neho začínajú od nuly.

[Marc Brau, Barca TV] Ako futbalista si odohral množstvo derby a sám veľmi dobre vieš, že rovnako dôležitý je aj psychický aspekt. Čo môže byť zajtra dôležitejšie – samotná hra alebo prístup?
“Obe tieto veci sú dôležité. Musíme kontrolovať postoj, ide o derby a bude tam veľké napätie. Budú tam nervy, ale hovorím hráčom, aby boli pokojní, verili si, na trávniku sa cítili dobre a samozrejme súperili. Espanyol má skvelého trénera, pracuje v obrane, má talentovaných útočníkov. Musíme ovládať všetko – aspekty taktické, technické, fyzické, rozohrávky… Ide o množstvo detailov, ale máme v sebe veľa radosti. Som spokojný s tým, čo som videl na tréningoch. Intenzita je dobrá aj rytmus, už je toho veľa. Máme talent, mladých hráčov, radosť a túžbu. Budeme potrebovať aj fanúšikov a optimizmus, ktorý okolo klubu vznikol. Od zajtra to musíme splatiť výsledkami.”

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Mal si málo času a na tréningoch málo hráčov. Budeme zajtra napriek tomu všetkému vidieť úplne inú Barcelonu?
“Trénovali sme s hráčmi, ktorí zostali v Barcelone a včera boli na tréningu už všetci. Snažili sme sa im vysvetliť našu myšlienku hry, preanalyzovať Espanyol, čo robí lepšie, čo trochu horšie. Nemali sme veľmi veľa času, ale myšlienka hry je jasná. Ide aj o záležitosť psychickú, prístup, úsilia, obetavosť… Talent sa objaví. Musíme pracovať všetci spoločne v bloku, útočníci aj obrancovia. Sme tím a musíme spolupracovať. Musíme začať vyhrávať od zajtra. Hráme doma a musíme získať tri dôležité body. V derby nemôžeme zlyhať.”

[Marta Ramon, RAC1] Aké dôležité je pre teba začať víťazstvom? Je pre teba prioritou víťazstvo alebo štýl, ktorý chceš implementovať?
“Jedno je dôsledkom druhého. Chceme mať loptu, držať sa v držaní lopty a vytvárať si gólové príležitosti. Nebudeme špekulovať, dôležitý je vysoký presing a hra na súperovej polovici. Takto bude jednoduchšie získať tri body. Nemôžeme zakopnúť, v tabuľke sme na deviatom mieste. Taká je realita. Hráčom musíme povedať, že body naozaj potrebujeme, no zároveň na nich nevyvíjať tlak, pretože máme veľmi mladých hráčov, rozbiehame nový projekt. Máme veľkú radosť a zajtra sa pokúsime ukázať náš štýl, aby sme vyhrali.”

[German García, Radio Nacional] V deň prezentácie si hovoril o svojom hernom štýle. Teraz máte veľa zranených hráčov, čo znižuje vaše možnosti v útoku. Budeš potrebovať hráčov Barcelony B? Môže niekto zajtra nastúpiť od prvej minúty?
“Po konferencii budeme mať tréning a uvidíme. Ešte nie som rozhodnutý, v akom zložení budeme hrať, urobím to večer. Dôležitý bude tréning. Moje pocity voči mladým ľuďom, ktorí s nami len nedávno trénovali, sú dobré. Nemáme Ansuho, Dembélého, Martina, Kuna… Musíme využiť mladých hráčov. Sú pripravení, videli sme ich v nedeľu v Barcelone B. Možno ešte príde nejaké prekvapenie, ale ešte som sa nerozhodol.”

[Adria Albets, Cadena SER] Počas prezentácie si veľmi veľa hovoril o poriadku a pravidlách. Si veľmi reštriktívny? Hovoril si s niekým konkrétne, ako napríklad, s Piquém, ktorý je oddaným futbalistom, ale okrem futbalu rieši množstvo ďalších vecí?
“Aj ja mám veľa veci okrem futbalu, všetci. Zaviedol som pravidlá, ktoré sú podľa mňa pre skupinu veľmi kľúčové. A to je všetko. Nie som seržant, je to vec poriadku, nie disciplíny. Už som povedal, že, keď sme mali pravidla, išlo nám to dobre. Posledné dni išlo všetko dobre, boli sme jednotní, boli sme rodina. A to je všetko. Týmto princípom sa pripisuje veľký význam a ide len o poriadok. Netreba kričať ani rozkazovať.”

[Helena Condis, Cadena COPE] Čo ťa presvedčilo získať Alvésa? Volal si jemu ty alebo on volal tebe?
“Rozhodli sme sa všetci spoločne. Prezident mi o tom povedal, ja som o tom premýšľal. Daniho dobre poznám, so všetkým nám pomôže. Je víťaz, má charakter, má dušu. Videli sme ho hrať v posledných zápasoch, takže sme sa nerozhodli unáhlene. Má za sebou lekárske vyšetrenia a fyzicky je v poriadku. Dá nám toho veľa. Je to veľkolepý futbalista a z hľadiska spolupráce je to jeden z najlepších hráčov, akých som kedy videl. Je skúsený, je optimista. Škoda, že môže hrať až od januára.”

[Alejandro Segura, Radio Marca] Pred pár týždňami sa hovorilo „ako to je, “ že mužstvo nebolo schopné konkurovať. Myslíš si, že tento personál bol podceňovaný?
Neviem. Už na prezentácii som povedal, že nemôžem komentovať minulosť, pretože som tu nebol. Ale páči sa mi, čo vidím na tréningu, intenzita je veľmi dobrá , rytmus vysoký. Všetci majú skvelý prístup. Páči sa nám, čo vidíme. Sme rodina a tím. Sme spokojní, aj keď sa budeme posudzovať podľa výsledkov. Tak to je. Nálada je však veľmi dobrá a myslím si, že sa to neskôr prejaví aj do hrania zápasov. To, čo vidíme, funguje.

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Kedy uvidíme Xaviho Barcelonu? Koľko času potrebuješ na to, aby si všetkým vštepil svoje nápady na hry?
“Neviem uvidíme. Závisí to odo mňa, personálu. Tento týždeň sme tlačili, veľa sme sa rozprávali o tom, čo chceme v obrane, v útoku, pri štandardkách… Musí to tak byť, pretože už nemáme čas. Dúfam, že zajtra niečo uvidíte po taktickej, psychickej a hlavne výsledkovej stránke. Chceme hrať dobre futbal, teda mať loptu na svojich kopačkách, nešpekulovať, vytvárať si príležitosti, vsádzať na pozičné hry, ale najdôležitejší je výsledok. Na futbale to záleží.”

[Alex Pintanel, Gol] Aké sú tvoje pocity? Predstavoval si si, aký bude tento debut?
“Som veľmi pokojný a pozitívny. Toto som ja. Som veľmi rád, že som doma. Teším sa na hru. Som mene nervózny ako, keď som bol futbalista. Najťažšia časť vo futbale je byť hráčom. Som pokojný. Tréningy sledujem a pocity sú dobré.”

[Albert Fernández, TVE] Prekvapilo ťa niečo pozitívne alebo negatívne po príchode do Barcelony?
“Prekvapil ma talent hráčov. Akákoľvek práca pod vysokým tlakom, hľadanie priechodových liniek…Talent je viditeľný. Hráči rýchlo rozumejú všetkému a chcú tu pracovať. Prekvapila nás intenzita, rytmus a ochota. Všetci sú optimisti. S každým som sa rozprával individuálne aj ako tím. Je potrebné vedieť súperiť.”

[Ferran Martínez, Mundo Deportivo] Hovoríš príliš veľa o mladých hráčov. Aká dôležitá je úloha odchovancov a ich chápanie hry v takom zápase, ako je derby?
“Je to pozitívne, že odchovanci sú dôležití. Keď sa niečo pokazí, mali by potiahnuť mužstvo. Vidím túžbu po zmene a po návrate dobrých výsledkov. Chcú byť šťastní, chcú vyhrávať, je to veľmi dôležité. Mladí či veteráni, všetci musia pracovať spoločne. Samozrejme, že je potrebné pomáhať mladým, pretože nie je ľahké hrať v Barcelone, ale tlak spočíva na mne a na štábe, nie na hráčov. Hráčov musíme chrániť, musia byť spokojní, aby zo seba mohli dať 100%.”

[David Ibanez, Mediase] Situácia Barcelony v Lige a v Lige Majstrov je komplikovaná. Cítiš veľký tlak? Dokážete bojovať o trofeje? Čo hovoríš hráčom, že toto je prechodná sezóna?
“Naším cieľom je vyhrávanie. Tak, ako som už povedal, naša situácia nie je najlepšia, ešte sme sa nedostali do Ligy Majstrov, možno vypadneme, ale to nie je náš cieľ. Cieľ je byť optimistom, zajtra vyhrať, v utorok vyhrať, postúpiť a vyšľapať sa v tabuľke nahor. Chceme bojovať o trofeje, ale uvidíme, ako ďaleko zájdeme. Nezačíname od nuly, ale naša energia je pozitívna. Nech vidia, že sme Barcelona, že máme talent a nenachádzame sa na pozícii, ktorú si zaslúžime. Musíme byť na vrchole, bojovať o trofeje.”

[Albert Nadal, Ara] Gavi hral vo svojich posledných zápasoch na pravom krídle. Bude to takto aj u teba? Alebo je pre teba stredným záložníkom?
“Gavi je všestranný, vie hrať na krídle, v strede poľa a dokonca aj ako pivot. Má útočné a obranné schopnosti, pohybuje sa vo voľnom priestore a dokáže riešiť situácie jeden na jedného. Je to komplexné a pre nás veľmi dôležité. Je mladý, ale už dokázal zmeniť dôležité zápasy. Potrebujeme ho teraz aj v budúcnosti.”

[Marc Fuster, Jugones] Ako veteráni, niektorí z nich sú tvoji kamaráti, prijali nové pravidlá a zásady? Myslíš si, že Barcelona potrebovala zaviesť poriadok?
“Neviem či ho potrebovala. Zažil som to a viem, že, keď boli pravidlá, išlo nám to dobre. Neviem, ako ľudia fungovali predtým, je mi to jedno. Fungovalo to u mňa a urobil som to aj v Al-Sadd. Ide o hodnoty, akými sú prístup, oddanosť, rešpekt a úsilie, ktoré nemôžu chýbať tímu, najmä nie v Barcelone.”

[Xavi Lemus, TV3] Si hráčom Barcelony, ktorý odohral najviac zápasov proti Espanyolu. AK si dobre pamätám, je to aj súper, ktorému si strelil najviac gólov. Je to pre teba dodatočná motivácia?
“Áno, samozrejme. Je to derby, derby som hrával odmalička a vždy boli pre mňa výnimočné, hlavne pre deti. Náš prístup je pozitívny, budeme sa snažiť vyhrávať od začiatku.”

[Rafael Iverson, Tuttosport] Si zvyknutý na víťazný manažment, v Katare si mal veľmi dobrú sériu víťazstiev. Ako sa ti zmení práca, ak sa nedarí a výsledky sú čoraz horšie?
“Neviem, dúfam, že zlyhanie príde neskoro. Som optimista a myslím na víťazstvo a na to, ako tímu pomôcť, aby sa mu darilo. Prehra nech príde čo najneskôr, my sa s tým vysporiadame, zdvihneme hráčom náladu. Je to súčasť futbalu. V Barcelone si nemôžete dovoliť prehrávať.”

[Carles Ruiperez, La Vanguardia] Memphisu sa v národnom tíme darí výborne, je najlepším strelcom eliminácie. Vyhovuje ti, ako „falošná deviatka“ alebo ju máš radšej na krídle?
“Memphis je pre nás veľmi dôležitý, robí rozdiel aj v národnom tíme. Musí mať loptu a priestor, vie si vypracovať príležitosť. Strieľa góly, dokáže niečo zmeniť. Náš tím je veľmi všestranný, vie hrať aj na viacerých postoch. Potrebujeme Depaya, jeho góly a potrebujeme, aby bol spokojný a šťastný.”

[Jordi Gil, Sport] Koeman povedal, že hlavným problémom bola neúčinnosť útoku. Ako sa s tým vysporiadať? Priviedol Luuka de Jonga, vyhovuje ti tento hráč v tvojich plánoch?
“Áno, zatiaľ mi každý sedí, každý začína od nuly. Máme veľa zranení, takže potrebujeme všetkých pripravených hráčov. Každý musí byť dôležitý a pripravený hrať. To platí aj pre Luuka.”

Tvoj otec bol futbalista a tréner. Dal ti niekedy nejakú radu, ktorá ti pomôže pri debute ako tréner Barcelony?
“Je pre mňa vzorom vo všetkých smeroch ako športovec aj ako človek. Vštepil hodnoty mojím súrodencom a mne a v poslednej dobe sa rozprávame takmer každý deň, pretože som k nemu bližšie. Moji rodičia sú priaznivci Barcelony, všetci sme zápasy po celý ten čas žili. Teraz je tu určitý tlak a zodpovednosť navyše, keďže som tréner, ale myslím si, že sa s tým vyrovnáme veľmi dobre. Celá rodina je v tom prirodzená a optimistická.”

[Reuter] Túto sezónu prichádza na Camp Nou veľmi málo fanúšikov. Akú atmosféru očakávaš v zajtrajšom zápase? Ako môžeš prinútiť fanúšikov, aby zaplnili tribúny počas nasledujúcich dvoch zápasov, ktoré sú takmer dôležité pre zvyšok sezóny?
“Veľmi rád by som oslovil fanúšikov. Potrebujem ich podporu a fandenie. Urobíme pre to maximum. Čo sa týka prístupu, úsilia a obetavosti, nebudú žiadne problémy. Potrebuje ich povzbudenie, pomoc, potlesk a pokriky. Sme Barcelona a musíme byť jednotní. Ak to bude, ako pri mojej prezentácii, bude to stačiť. Nech sú fanúšikovia spokojní, budeme sa snažiť, aby boli spokojní s našou hrou.”

[Marcelo Bechler] Ako môžeš pomôcť Coutinhovi získať späť sebadôveru? V akej pozícii ho vidíš?
“Philippe vie hrať aj na mnohých iných postoch, potrebuje získať späť sebadôveru. Hovoril som s ním a verím, že môže byť pre nás veľmi dôležitý. Má veľký talent, vie strieľať, driblovať aj v vstúpiť do pokutového územia. Stredopoliari vo všeobecnosti potrebujú pomáhať v útoku, dostať sa do šestnástky a strieľať. Philippe musí byť jedným z nich. Určite dostane šancu. Psychologická otázka je na ňom, ale talent mám.”

[Jijantes] Bude Frenkie de Jong dôležitým hráčom vo vašej Barcelone? Ako z neho dostanete najlepšiu verziu, aby sa cítil lepšie?
“Každý musí byť dôležitý. Nehovoríme, že niekoho nepotrebujeme. Hodnotíme tréningy, zápasy a psychické okolnosti. Každý jeden človek je samostatný svet. Dôležité je fyzické a duševné hodnotenie.. Frenkie je pre nás veľmi dôležitý. Dokáže niečo zmeniť a vyniknúť v útoku a v obrane. Kvôli svojim podmienkam musí na ihrisku niečo zmeniť. Budeme brať do úvahy rôzne faktory.”

[Culemania] Mateu Alemany povedal, že by nebolo možné priviesť v zime nových hráčov. Mení to nejak tvoje plány?
“Ešte nie. Získali sme len Daniho, to je podľa mňa veľká posila. Mateu prehovoril o aktuálnej situácii, do zimného prestupového obdobia ešte trochu zostáva času. Uvidíme, čo sa stane a, ako budú hráči hrať najbližšie 1,5 mesiaca. Hovoríme s Mateuom, s prezidentom, s Jordim Cruyffom. Rozhodneme sa o 1,5 mesiaca.”

[Mas que pelotas] Raz si povedal, že po príchode Guardiolu a Luisa Enriguého si cítil, že všetko pôjde dobre. Je to tak aj teraz?
“Teraz som tréner a rozhodujem ja. Myslím si, že sa nám bude dariť. Urobím všetko, čo je v mojich silách. Bez ohľadu na to, čo sa stane, som fanúšikom Barcelony. Ale chcem, aby všetko klapalo. Poviem hráčom, že sme Barcelona a každú minútu a sekundu musíme hrať na 100%. Dĺžime to fanúšikom a nesmieme ich sklamať, aspoň, čo sa týka hodnoty a prístupu. Neskôr veľa závisí aj od rivala a jeho formy, od futbalových záležitostiach. Čo sa týka hodnoty, nemôžeme zlyhať. Fanúšikovia musia byť na nás hrdí, aj keď nevyhráme.”

[10 del Barca] Ako ste sa pripravovali na zajtrajší zápas, aby Vám Espanyol v protiútokoch neublížil?
“Máme pripravené všetky herné aspekty, čaká nás ešte jeden tréning a ďalšia práca. Espanyol je veľmi dobrý tím. Vie zahrať vysoký presing alebo krok vzad a aj tak mu neublížite, pretože dobre bráni. Hrá tímovo, vie si rýchlo vymeniť pozície, strieľa góly po štandardkách, je fyzicky silný. Bude to ťažký zápas. Súperi sa vždy chystajú na stretnutie, Vicente na to mal čas.”

Zdroj: fcbarca.com
Foto: twitter.com/Barça Worldwide

Peter
Sledujte ma