Ter Stegen: Ľudia majú svoj názor a často vedia viac než viem ja sám

Pred zajtrajším zápasom medzi Neapolom a Barcelonou sa pred média postavil gólman prvého tímu FC Barcelona Marc-André ter Stegen. Nemecký brankár sa na tlačovej konferencii priznal, že robí aj chyby, ale veľmi dobre vie, že veľa vecí robí správne.

[Bernat Soler, Catalunya Radio] Ako sa cítiš? Aká je situácia s kolenom? Nemá to vplyv na to, ako hráš?
“Ľudia majú svoj názor a často vedia viac než viem ja sám. Ja chcem vždy vydať zo seba všetko. Keby som bol v slabej forme, nebol by som na ihrisku. Cítim zodpovednosť za tím aj za seba. Ak by to tak bolo, nehral by som. Cítim sa výborne a tím je v dobrej forme. Raz mi niečo vyjde, raz nie… taký je futbal. Trénujem tak, aby som zo seba vydal 100% v každom zápase.”

[Barça TV] Čo by znamenalo pre tím postúpiť po zajtrajšom zápase?
“Znamenalo by to veľa. Sme v dobrom momente. Hráme oveľa lepšie, ako pred pár mesiacmi. Identitu klubu môžete vidieť na ihrisku. Máme veľa mladých hráčov, ktorí sa neustále učia hraním dôležitých zápasov s takou malou chybovosťou. Vždy sa snažíme vyhrávať všetko. Myslím si, že v posledných týždňoch sme urobili krok napred. Zlepšili sme sa v mnohých smeroch. Som spokojný s prístupom každého hráča.”

[Laura Brugues, TV3] Zdá sa, že tímu, predsa len stále chýba konzistencia. Čo si o tom myslí šatňa?
“Xavi má jasné nápady. Samozrejme, nedá sa zmeniť všetko v jednom momente. Nápady rôznych trénerov z minulosti sa nahromadili a Xavi má teraz svoj plán. My sme spokojní s tým, ako to celé vyzerá. Výsledky sa určite dostavia. Viera v to, čo robíte vám vždy dodá sebavedomie a pokoj, keď je to najviac potrebné. Stačí sa pozrieť na prvý zápas proti Neapolu. Predsa len je to jeden z najlepších tímov v Európe s veľmi dobrým brankárom. Žiadne stretnutie nie je ľahké. Musíme trpieť a urobiť všetko pre to, aby sme vyhrali. Usilovne nad tým pracujeme.”

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Myslíš si, že ste sa za posledné roky nevyvinuli tak, ako mnohí očakávali?
“V priebehu rokov som sa vždy snažil zlepšovať. Ako v každom inom povolaní aj tu sú veci, ktoré to môžu negatívne ovplyvniť. Musíte dobre pracovať a dostať sa späť do formy. Myslím, že to urobím. Zatiaľ som neutrpel žiadnu traumu. Som presvedčený, že výsledky sa dostavia. To je to, na, čo trénujete, aby ste boli, čo najlepšie pripravený na zápasy. V posledných týždňoch ste vy (novinári) prilievali olej do ohňa, pretože to robíte radi (prepáčte!). Ja tomu rozumiem, pretože je to vaša práca, ale ja analyzujem každú hru a pozerám sa presne na to, čo robím, keď robím chyby. Možno to nevidíte, ale ja to všetko vidím. Som celkom pokojný, čo sa týka mojej hry. Veľa vecí robím dobre, ale v mnohých aspektoch sa môžem zlepšiť. Budem tvrdo pracovať, aby som tímu vždy pomohol.”

[Sergi Capdevila, Sport] Čo si myslíš o situácii Ousmane Dembélého z pohľadu šatne?
“Každý sa rozhoduje sám. Dembélé má platnú zmluvu do konca sezóny a klub s ním chcel zmluvu predĺžiť. Chceme, aby zostal s nami, pretože má veľké príležitosti. Chceme to využiť. V konečnom dôsledku je rozhodnutie na ňom a klube. Nie je to moja vec. Môžem povedať len toľko, že je to hráč, ktorý dokáže niečo zmeniť a ktorý bude robiť dobre pre každý tím na svete. Chcel by som, aby s nami zostal a myslím si, že to zdieľa celá skupina.”

[Adria Albets, Cadena SER] Povedal si, že tlač prelieva olej do ohňa. Napísali niečo, čo sa ťa obzvlášť dotklo?
“Ani tomu, čo čítam, neprikladám veľký význam. Každý môže mať svoj vlastný názor. Toto je práca novinárov a taký je futbal. Koniec koncov to ja analyzujem zápasy a vidím, čo robím zle. Robím to odkedy som začal hrať futbal. Môžem zlepšiť svoju hru a lepšie sa zachovať v situáciách, ktoré som zažil. Mám sa dobre a som spokojný. Vy novinári si robíte svoju prácu. Je to normálne, nevadí mi to. Ja sa sústredím na to, čo mi patrí.”

[Tomas Fturos, Agencia EFE] Po vašom víťazstve nad Valenciou a remíze Neapolu proti Cagliari v zóne zostupu, vidíte sa pred odvetou ako favorit?
“Toto je iná hra. Hovorím o dvoch tímoch, ktoré hrajú na veľmi vysokej úrovni. Sme si istý tým, čo robíme. Hráme dobre, a to nám dáva pokoj. To však neznamená, že zajtrajšok bude rovnaký. Neapol má kvalitných hráčov a my musíme urobiť všetko pre to, aby sme vyhrali tento pre nás všetkých veľmi dôležitý zápas.”

[Joan Poqui, Mundo Deportivo] Ste pripravení na prípadný penaltový rozstrel?
“Určite máme v tíme hráčov, ktorí dokážu kopať pokutové kopy. Ja sa postarám ubrániť všetko, čo smeruje ku gólu. Vždy som pripravený na všetko. V konečnom dôsledku sú to detaily, ktoré rozhodujú o vašom víťazstve. Dúfame, že po 90 minútach dokážeme vyhrať, a ak nie, sme pripravení na čokoľvek.”

Foto: twitter.com/infosfcb